3 otázky pre: Štefana ZIMU, predsedu Folklórnej únie na Slovensku

zima štefan folkloristaZvykli sme si na to, že Slovensko je „folklórna veľmoc“. Platí to ešte aj po takmer dvadsiatich rokoch našej samostatnosti?

 Určite to platí aj v súčasnosti, napriek neprajným časom, najmä posledných desať rokov, keď sa výrazne znížila ekonomická podpora celému odbornému systému uchovávania, rozvíjania a prezentácie tradičnej ľudovej kultúry zo strany štátu.

Samospráva sa usiluje tento stav zmeniť, no v posledných rokoch sa im postupne znižujú príjmy a takmer celá činnosť je odkázaná na členov folklórnych skupín, resp. súborov, ľudových hudieb, jednotlivcov. Je nemálo regiónov, kde činnosť existuje len vďaka vzťahu – láske k ľudovým tradíciám, k ľudovému umeniu u obyvateľov obcí...    

Ako je to s folklórnym dorastom, teda s mladou generáciou folkloristov? Je dôvod na spokojnosť, alebo je čo zlepšovať?

Dôležité je udržať systém odborno-metodickej starostlivosti zo strany regionálnych kultúrno-osvetových zariadení, ako i Národného osvetového centra. Chýba však väčšia ekonomická podpora odbornej edičnej činnosti, vzdelávania, dokumentácie, regionálnych a celoštátnych prehliadok a súťaží, ktoré sú veľkým motivačným priestorom pre činnosť súborov. Chýba tu aj podpora od školstva. Je neuveriteľné, že prieskumy potvrdzujú výrazný nárast obezity detí, lebo sa málo pohybujú.          

Pôsobíte v Národnom osvetovom centre, ktoré je hlavným organizátorom nášho najvýznamnejšieho Folklórneho festivalu Východná. Aký je momentálne stav tohto najváženejšieho sviatku folklóru?

Folklórny festival vo Východnej je najstarším folklórnym festivalom na Slovensku a popísalo sa o ňom veľa kladných, ale i neférových reflexií najmä od občasných návštevníkov. Tak sa tiež, žiaľ, tvorí mienka. Aj toto medzinárodne renomované podujatie má svoju históriu a peripetie spoločenských i rôznych politických vplyvov. No hlavné je, že po tom všetkom osočovaní a rôznych špekulatívnych záujmoch ešte vôbec je!

 

Zhováral sa Maroš M. BANČEJ, foto: autorPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.