Slávnostná omša v Devíne slávila sv. Cyrila a Metoda

marián tkáč devín 150 pxVŠIMLI SME SI

V nedeľu 19. februára sa v jednej z najhistorickejších obcí Slovenska – v starobylom Devíne – konala v Kostole sv. Kríža slávnostná svätá omša na oslavu sv. Cyrila a Metoda. Na slávenie bohoslužby pozvali veriacich Dom Matice slovenskej Bratislava a Občianske združenie Dedičstvo otcov v spolupráci s Rímskokatolíckym úradom Bratislava-Devín. Hlavným celebrantom omše bol emeritný biskup Mons.

Dominik Tóth, ktorý v kázni pripomenul odkaz solúnskych bratov pre mnohé generácie Slovákov aj iných slovanských národov. Slová o tom, že viera a vzdelanosť k nám prišli ruka v ruke a že Sväté písmo mali naši predkovia preložené vďaka genialite sv. Cyrila a jeho cyrilike – hlaholike potvrdili, že národ, ktorý dostal Božie slovo v štvrtom liturgickom jazyku, má od Boha poslanie, ktorému sa nesmie spreneveriť.

Vďačnosť za misiu, ktorá sa začala v Byzancii v roku 863, odkiaľ sa po žiadosti kniežaťa Rastislava a po súhlase byzantského cisára Michala vydali sv. Cyril a Metod na cestu k našim predkom, vyjadrilo aj vyhlásenie Svätého Otca Jána Pavla II., ktorým 31. decembra 1980 ustanovil solúnskych bratov za spolupatrónov Európy. Toto si majú neustále pripomínať nielen veriaci v kostoloch, ale celá slovenská verejnosť tak, aby sme mohli s hrdosťou celému svetu hovoriť o tom, že naše korene a tradície majú trvalú hodnotu, ktorou už stáročia prispievame k európskej kresťanskej kultúre.

Na záver omše predniesla pani Eva Kristinová celý Proglas, preložený do súčasného slovenského jazyka. Po slávnostnej svätej omši položil predseda Matice slovenskej Marián Tkáč k súsošiu sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom sv. Kríža v Devíne veniec a v príhovore pripomenul zúčastneným, že Matica slovenská sa bude spolupodieľať na prípravách podujatí, ktoré sa budú konať po celý budúci rok v rámci osláv 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

(rkh)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.