A „demokrati“ mlčia

radičováIvan BROŽÍK

Predsedníčka vlády, ktorá mala mandát do marcových volieb, pani Iveta Radičová, v týchto dňoch vyslovila čosi do marca v jej politickom tábore a voličskej základni takmer nevysloviteľné. A to, že s tou demokraciou „demokratov“ to nebolo až tak kóšer. Kedysi dávno, v zlatej ére dzurindizmu na Slovensku sa ma istý, v politickom zákulisí mimoriadne proaktívny pán s nadštandardnými kontaktmi na Washington a Tel Aviv spýtal „na ktorej strane som“.

Bez váhania a s hrdosťou som mu odpovedal – naľavo od stredu. „Fúúúúúj“, znela odpoveď. A odvtedy som pre toho pána a jeho názorových súkmeňovcov čosi ako svrab alebo prinajmenej vyrážka. Tých „fúúúúúj“ si vypočuli kritici Dzurindovho modelu demokracie vyše hlavy. Jeho prívrženci neraz v duchu politického fanatizmu sami seba vyhlásili za najčistejších, najmorálnejších, najmúdrejších a najdemokratickejších. Ostatných okamžite onálepkovali značkou mentálnej spodiny národa. A to za výdatnej politickej propagandy, s ktorou prenikli ako červotoče do všetkých médií, vrátane verejnoprávneho. Logicky sa preto časom v médiách „zabudlo“ na kauzu podplácania novinárov, ktorej protagonistom bol práve najväčší „demokrat“. Ale vráťme sa k pani Radičovej a jej aktuálnemu hodnoteniu úrovne demokracie v jej vlastnom politickom tábore.  Slovenská politika je v jej hodnotení „stále príliš mocenská a nevraživá, a chýba v nej tolerancia a snaha riešiť problémy slušne“. Iveta Radičová sa netají tým, že „sprievodným javom takéhoto štýlu politiky sú spory a hašterenie, ako aj pravidlo, že víťaz berie všetko“. Radičová konštatuje, že práve tieto neduhy predvádzala koalícia stredopravých strán, ktorej vládu až do októbrového pádu viedla. Takže, kde tu je to „fúúúúúj“?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.