Srbi cítia pronárodne, na krivdy nezabúdajú


Peter JÁNOŠÍK

Po rozpade Juhoslávie a zatknutí jej prezidenta Slobodana Miloševiča začali v Srbsku medzi sebou súperiť dva politické prúdy: pronárodný a kozmopolitný. Počas nedávnych prezidentských volieb v polovici mája začali víťaziť národniari; v parlamentných voľbách zvíťazila Nikoličova pronárodná konzervatívna Srbská pokroková strana (SNS) a jej líder zvíťazil aj v prezidentských voľbách. Tomislav Nikolič už v prvom kole prehral iba o 10 000 hlasov, teda na tretí raz porazil svojho večného soka, predsedu proeurópsky orientovanej Demokratickej strany Borisa Tadiča, ktorý vládol počas dvoch volebných období.

Čo rozhodlo o Tadičovej porážke? Proeurópski analytici tvrdia, že jeho neúspech zapríčinila nízka volebná účasť. Pri minulej voľbe prezidenta v roku 2008 prišlo hlasovať vyše 68 percent oprávnených voličov, teraz iba 46,3 percenta. Iní analytici už realistickejšie tvrdia, že nezvolenie Tadiča bol trest pre celú Demokratickú stranu, najmä za nezlepšujúcu sa životnú úroveň a tiež za neúspešne vykonávanú privatizáciu. Ale klinec po hlavičke udreli tí, čo hovoria, že prezident Tadič nekompromisne a podliezavo presadzoval – a to za každú cenu, často aj proti záujmom Srbska – vstup do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Pritom bolo za 78 dní agresie a bombardovania Srbska Severoatlantickou alianciou, USA a radom členov EÚ v roku 1999 zabitých v Srbsku vyše 3 000 ľudí a ďalšie tisícky boli zmrzačené. A všetko sa dialo bez povolenia Rady bezpečnosti a proti uzneseniu o nezasahovaní do vnútorných záležitostí štátov signatárov. Vojnový konflikt znamenal veľké ničenie krajiny aj za použitia munície s „ochudobneným uránom“ a za jednostrannej podpory a presadzovania požiadaviek albánskych separatistov v Kosove. Pronárodným Srbom prekáža aj to, že vládne srbské strany vedú miestni zbohatlíci, ktorých majetky odhalil WikiLesks. Exprezident Tadič má údajne na konte 800 miliónov eur, primátor Belehradu Djilas 750, minister obrany Šutanovac 600 atď. Im slúžia médiá, tlač, rozhlas, televízie – za všeobecného znechutenia ľudu. Vo volebných miestnostiach došlo údajne k priamemu podplácaniu opozičných volebných komisárov. Údajne sa podobné praktiky konali aj v roku 2000, keď bývalý prezident Miloševič prehral voľby. Vtedy malo ísť o peniaze pre kúpenú organizáciu „Otpor“, ktoré zabezpečili USA a Nemecko – išlo o 100 miliónov nemeckých mariek. Tomislav Nikolič sľúbil zachovať proeurópske smerovanie krajiny. Dodal však, že sa necíti úplne viazaný dohodami, ktoré sa dosiahli pri rokovaniach Belehradu s Prištinou, teda rozhovorov zástupcov Srbska a Kosova o takzvaných technických otázkach kosovskej samostatnosti. Prvou jeho cestou v novej funkcii bude návšteva Kremľa. Nikolič bodoval v minulosti aj tým, že chcel, aby sa Srbsko stalo ruskou guberniou. Dnes je situácia iná, ale Nikoličove Srbsko by sa v EÚ cítilo lepšie, keby bolo pod krídlami Moskvy.  

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.