Nech na Hrade kraľuje Svätopluk...


Svätopluk pohľadnica Matice slovenskej dvojkrížPanslovanská únia v liste predsedovi NR SR o úprimných snahách vlastencov

Občianske združenie Panslovanská únia s nadšením prijalo inštalovanie jazdeckej sochy kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade. Tento počin mal a stále má pre Slovákov opodstatnenie nielen z historického hľadiska, ale aj z hľadiska politického. Inštaláciu tejto sochy podporili skutočne významní slovenskí historici – prof. R. Marsina či prof. M. Kučera.

Niekoľko kuvičích hlasov či svetobežnícky sa tváriacich krikľúňov úprimné snahy slovenských vlastencov zničiť nesmie. Inšpirácia svätoplukovskou a veľkomoravskou tradíciou je pre dnešné Slovensko a pre dnešných Slovákov stále aktuálna. Slováci si svoje národné obrodenie prežili v období, keď nemali svoj vlastný štát a keď nás (napríklad na rozdiel od Čechov) od existencie nášho štátu (Veľkej Moravy) delilo príliš dlhé časové obdobie a spomienky na naše slávne kráľovstvo boli skôr legendami než výsledkom historického výskumu. Ako sa zdá, tento deficit z národného obrodenia si my Slováci musíme vyrovnať a prežiť v súčasnosti, v obnovenom slovenskom štáte. Nebojme sa preto hlásiť sa k Veľkej Morave a ku kráľovi Svätoplukovi. Všetky európske národy sa k svojim historickým koreňom hlásia a ak chceme medzi nimi žiť ako rovnocenní partneri, musíme svoju slávnu históriu poznať, hlásiť sa k nej a nedovoliť nikomu, aby ju znevažoval. Je to naša povinnosť voči budúcim generáciám. Národ bez pevných koreňov víchor globalizácie zmetie zo zemského povrchu a nezostane po ňom ani stopa. Odolá len národ, ktorý pozná svoje korene a pevne na nich stojí. Panslovanská únia si Vás, vážený pán predseda, dovoľuje týmto požiadať o obnovenie pôvodného vzhľadu jazdeckej sochy kráľa Svätopluka, a to odstránením nedôstojnej „puklice“ z jeho štítu a tiež navrátením pôvodného informačného textu na podstavec sochy. Staroslovenský kráľ Svätopluk slovanizoval vtedajšiu strednú Európu a zastavil tvrdý franský tlak na tieto územia. Nebyť jeho, Česi by dnes možno neexistovali a dnešné Slovensko, alebo aspoň jeho veľká časť, by možno bolo súčasťou Österreichu. Vzdajme Svätoplukovi úctu, ktorá mu náleží, a hlásme sa hrdo k svojim historickým koreňom.

Milan JANIČINA, predseda Panslovanskej únie

Ak s obsahom tohto listu súhlasíte, podporte ho zaslaním svojho vlastného listu, prípadne e-listu na adresu: Kancelária predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, Námestie Alexandra Dubčeka 1, 812 80 Bratislava, Slovenská republika, prípadne na e-adresu: pavol.paska@nrsr.sk.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.