A. HAAS: Skončia sa útoky na Štúra

Začiatkom roku 2012 som sa stal členom Matice slovenskej. Súčasne som sa dozvedel o existencii týždenníka SNN. Zistil som, že je to výborný týždenník. Zásluhu na tom majú redaktori SNN. Prezrel som si aj niektoré čísla z minulého roka.

Zaujal ma tam článok o soche M. Terézii, ktorá podľa predsedu maďarónskeho okrášľovacieho spolku v Bratislave, by mala nahradiť na Štúrovom námestí súsošie štúrovcov. Táto téma koncom minulého roka bola pretriasaná v lokálnych Bratislavských novinách. Podľa „ohlasov divákov“ veľa občanov Bratislavy si prialo „aby súsošie Štúrovcov bolo nahradené sochou Márie Terézie“. Ako podporný „argument“ bolo napr. tvrdenie, aké sa objavilo aj v SNN. Sochu Márie Terézie zničili českí legionári a luza. Napísal som preto príspevok na túto tému a poslal do všetkých miestnych bratislavských novín. Aj do SME. Oklieštenú časť uverejnila Pravda. Ostatní nič. Ale aspoň sa zastavil prúd „táranín“ na podporu tejto sochy. Nikto nenapísal, že československí legionári prišli na Slovensko urobiť poriadok a vyhnať Maďarov, ktorí aj po prehratej vojne okupovali veľkú časť Slovenska. A že československí legionári len vykonali to, na čom sa uzniesol československý parlament. Teraz české (nie československé, ako sa obvykle uvádza) zoskupenie v Bratislave vyvíja úsilie pomenovať po Havlovi nábrežie Dunaja, kde je umiestnená socha M. R. Štefánika. Robí sa to potichu, aby to nenarazilo na odpor, ako pri snahe reinštalovať sochu M. Terézie. Príspevky k obom témam prikladám.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.