Ľudmila BUGÁROVÁ: Maďarizačný tlak

Konečne sa mi dostali do rúk tie správne noviny. Hneď ako sú mi doručené, prečítam ich jedným dychom. Stotožnila som sa so všetkými článkami v prvom i v druhom čísle. Takéto noviny by mali byť povinným čítaním na slovenských školách. Zaujal ma článok Ivany Hornej Biele miesta v národnej regionálnej politike v SNN č. 2/2012.

Nielen v Komárne, ale aj v Dunajskej Strede pociťujú Slováci veľký maďarizačný tlak. Jednoducho, keď neovládate maďarský jazyk, nemáte žiadne práva na nič. Verejne povedať, že ide o utláčanie, je považované na juhu Slovenska za nacionalizmus a proti Maďarom. Tak radšej Slovač čuší. SNN nevyhadzujem, ale postúpim ich ďalším Slovákom, ktorí nemajú možnosť si ich z ekonomických dôvodov kúpiť alebo prečítať na internete. Som dôchodkyňa, žijem tu skoro 40 rokov, tak viem porovnať zmenu života pred a po 1989 roku. Moje priezvisko je jedno z najmaďarskejších, nie som však s farizejom Bélom žiadna rodina. Je časté, ako v Česku používané priezvisko Novák. Prajem redakcii SNN, ako i Matici slovenskej veľa síl a pracovných úspechov v roku 2012. Teším sa na ďalšie nové články.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.