A zas jeden nesprávny krok


cigáni 2 štvorecVŠIMLI SME SI

Ivan BROŽÍK

Mesto Košice sa rozhodlo opäť po čase upratať na sídlisku Lunik IX. Mestá zvyknú organizovať upratovacie dni na svojich sídliskách, to nie je nič výnimočné. Čo sa týka Košíc, však ide opäť o jeden z príkladov pozitívnej diskriminácie.

Podľa platných zákonov a z nich vyvodených zákonných úprav v podobe záväzných nariadení je za likvidáciu nepovolenej skládky odpadu zodpovedný občan alebo organizácia, ktorá ju vytvorila. Zodpovedný nielen v právnom, ale aj vo finančnom zmysle. Znáša teda náklady za uvedenie ním alebo ňou znečisteného priestranstva do pôvodného stavu. Spolu s príslušným finančným postihom – sankciou – a pri škode väčšieho rozsahu aj s trestnoprávnou zodpovednosťou. V prípade obyvateľov Lunika IX to však zjavne neplatí. Zvykli si, že z času na čas im niekto nimi narobené hromady odpadu príde zlikvidovať. Raz je to v nejakej politickej kampani nejaký politik – napríklad Ján Čarnogurský, inokedy je to v záujme ochrany ostatných obyvateľov mesta pred nebezpečnými nákazami samotné mesto.

Lenže, ako k tomu prídu občania Košíc, ktorí za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu platia pravidelne ročne značné čiastky, aby z týchto „ich“ peňazí mesto minulo nemalý podiel na likvidáciu odpadu spod okien bytoviek, v ktorých žijú neprispôsobiví Rómovia? Už predstava, že zas prídu nejakí naozaj chudáci robotníci bagrovať do kontajnerov kopy odpadu, kadáverov potkanov a inú toxickú špinu a tamojší Rómovia sa budú veselo do kamier vyškierať, je nie mierne poburujúca. Ale že celé to divadlo platia tí, ktorí príčinu nespôsobili, to je naozaj diskriminácia. Niektoré organizácie tretieho sektora určite súhlasiť s takýmto tvrdením nebudú. My by sme však radi videli ich aktivistov s lopatami na Luniku IX.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.