Debata o eurovale poukázala na nekompetentnosť


EÚ vlajkyViceguvernérka NBS E. Kohútiková: „Nemôžeme si užívať iba výhody.“

Ivan BROŽÍK

Poslanci SaS v čiernom, zvyšok opozície alibistický. To bola atmosféra schvaľovania zákona Národnej rady Slovenskej republiky o pristúpení k ESM – takzvanému trvalému eurovalu.

Zdá sa, že pre opozíciu – možno s výnimkou liberálov – nebol ani Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) taký dôležitý ako zotrvanie generálnej riaditeľky verejnoprávnych médií vo funkcii. Aj preto naťahovali diskusiu o tom, čo pre Slovensko znamená pristúpenie k ESM tak dlho, až ich parlamentná väčšina „nepotrestala“ predĺžením rokovania aj po devätnástej hodine dovtedy, kým nepadne rozhodnutie o eurovale.

  • TÍ, ČO STRAŠIA, KLAMÚ

Bez akejkoľvek snahy o obhajovanie kroku, pre ktorý sa rozhodla vláda SMER-u, Európska únia je pre Slovensko existenčne dôležitá. Počas nášho členstva v nej sme z európskych fondov čerpali už viac ako 6 miliárd eur. Bez nich si už ani nemožno predstaviť rozvoj našej infraštruktúry, vidieka a celých regiónov. Na základe zákona o trvalom pristúpení Slovenskej republiky k ESM zaplatíme necelých 700 miliónov eur s možným navýšením na miliardu a dvesto miliónov. Tí, ktorí tvrdia, že pristúpenie je pre nás nevýhodné, zámerne zatajujú bilanciu, ktorá je pre Slovensko vysoko pozitívna. To, že poslanci SaS prišli na rokovací deň o ESM oblečení do rokovacej sály v čiernom, bolo iba výsmešné gesto. Stačí si iba zrátať, aké škody napáchala súčasná opozícia počas necelých dvoch rokov vládnutia a finančná strata pre Slovensko by bola oveľa vyššia ako pristúpenie k ESM.

  • PODOZRENIA ZO ZRADY

Počas rokovania o zákone o schválení pristúpenia Slovenska k eurovalu sa vynorila aj informácia, že desať krajín eurozóny rokuje o možnosti vytvoriť Spojené štáty európske. Odhliadnuc od skutočnosti, že o tejto, pre naše médiá „novinke“ Slovenské národné noviny písali už pred viacerými mesiacmi, téma vyvolala ďalšiu vlnu procedurálnych otázok, až hádku medzi poslancom Procházkom (KDH) a predsedom parlamentu Paškom (SMER). O čo presne ide a v akom štádiu sú tieto plány, rozoberieme podrobnejšie v niektorom z ďalších vydaní SNN. Zaujímavosťou je, že finančný sektor sa nevyjadruje k schválenému zákonu o prístupe k ESM, hoci ešte pred prerokovaním v parlamente vysielal signály, čo sa stane keď a čo sa stane keď nie. Iba bývalá viceguvernérka Národnej banky Slovenska Elena Kohútiková pre médiá vyhlásila: „Nemôžeme si užívať iba výhody.“ Treba ešte doplniť, že ESM je záchranný mechanizmus eurozóny. Možno ho prirovnať k poslaniu medzinárodného menového fondu. Fungovať začne od júla. Slovensko, ak by si napríklad nedokázalo požičať na splátky dlhov peniaze na finančnom trhu, bude tiež môcť požiadať ESM o pomoc.

(ib)

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.