Arogancia bohatých, alebo nie sme ovce


nevoľníctvoVŠIMLI SME SI

Roman MICHELKO

Sotvakto mohol pred dvadsiatimi dvomi rokmi predpokladať, že „budovanie demokracie“ za relatívne krátky čas zdegeneruje do takých obludných rozmerov. Za ten čas takmer celá politická moc skončila v rukách oligarchov, ktorí si cynicky rozparcelovali vplyv na štát, žijú na jeho úkor a, navyše, ešte aj urážajú svoje obete.

Po tom, čo sme prežívali od Vianoc do jari tohto roku, keď sa podarilo poukázať na nevyberavé praktiky jednej finančnej skupiny, sme si predsa len mysleli, že škandalózne odhalenia ju prinútia aspoň k čiastočnej  zmene postojov.

Opak sa stal pravdou. Ukázalo sa, že Gorila finančníkov neskrotila. Po súdnom zákaze publikovania knihy Toma Nicholsona sa dokonca pokúsili zabrániť predneseniu správy o vyšetrovaní kauzy Gorila na pôde parlamentu. Ani to im nestačí. Svoje pohŕdanie ľuďmi zaklincovali v neprijateľnej kampani proti reforme zdravotného poistenia, ktorej leitmotívom je slogan Nie sme ovce.

Aby sme si priblížili jadro sporu, uveďme si zopár faktov. Dnes na Slovensku vládne stav, ktorý núti ľudí, aby do súkromných zdravotných poisťovní povinne odvádzali časť svojho príjmu. Tieto súkromné firmy si potom z týchto odvodov vytvárajú zisky. Tohto roku to bolo päťdesiat miliónov eur. Okrem toho majú súkromné zdravotné poisťovne ešte aj správny fond, ktorý slúži na ich réžiu. Päťdesiat miliónov eur je teda suma, ktorá odteká z nášho, už i tak veľmi podvyživeného zdravotníctva na súkromné zisky akcionárov. Najväčšou súkromnou poisťovňou na Slovensku je Dôvera, ktorá patrí finančnej skupine Penta. Je absolútne legitímne, že vláda má záujem, aby tieto prostriedky ostali v zdravotnom systéme a neodtekali na luxusnú spotrebu najbohatších oligarchov. Nové prístroje v nemocniciach či platy zdravotníkov sú určite dôležitejšie ako nová jachta či súkromný tryskáč. Aj preto chce vláda za adekvátnu náhradu a vo verejnom záujme vyvlastniť súkromné poisťovne, aby povinné poistenie išlo do zdravotníctva a nie niekam inam. A ako zareagovali finančníci? Neslýchane drzo – kampaňou, že každý, kto je za jednu verejnú zdravotnú poisťovňu, je ovca. Skutočnosť je presne opačná. Len nerozhľadený človek môže hlásať, že zisky poisťovní sú vyššou hodnotou ako dofinancovanie zdravotníctva.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.