Asi na to ideme zle


slovensky znakVŠIMLI SME SI

Ivan BROŽÍK - Foto: visitslovakia.com

Slovensko je podľa republikánskeho senátora štátu Michigan Phila Pavlova v USA nedocenená krajina. Podľa jeho slov po krátkom pobyte v našej vlasti „taká krásna a očarujúca krajina, akou je Slovensko, je v Spojených štátoch nedocenená“. 

Nuž, senátorovi nemožno nijako vyčítať, že objavil jeden malý štátik v srdci Európy až v pomerne vysokom veku. Nemožno to vyčítať žiadnemu Američanovi. Okrem hlavného strategického záujmu „životnej dôležitosti“ – ktorým je ropa a udalosti v krajinách disponujúcich jej náleziskami – totiž USA nezaujíma takmer nič, čo sa deje vo svete za ich hranicami. USA by sa mali podľa senátora Pavlova vo vzájomnom obchode a v investíciách vo vzťahu k Slovensku zamerať nielen na oblasť automobilového priemyslu, ale i na oblasti poľnohospodárstva, výskumu a vývoja a cestovného ruchu. Zároveň vyjadrili záujem podporiť intenzívnejšie bilaterálne obchodné a investičné vzťahy Slovenska a Spojených štátov amerických. Niečo teda robíme zle v našom zviditeľňovaní sa. Do Washingtonu si v minulosti zvykli naši predstavitelia chodiť zrejme iba pre zvyšovanie osobného imidžu a takmer sa chce napísať, že všetky agentúry s najrôznejšími názvami, ktoré majú za svoj zakladateľský cieľ predstaviť Slovensko vo svete, sú nám akurát tak na dve veci. Určite viete, aké. Stačí krátky pobyt u nás, aby niekto zistil, akou krásnou a očarujúcou krajinou Slovensko je a aký má potenciál. Spomínam si, ako Portugalsko po vstupe do Únie vozilo novinárov z celého sveta do svojej rybárskej a inak zaostalej provincie Algarve. Po dvadsiatich rokoch je z nej celosvetový turistický a realitný raj. Nuž, mala potenciál a bola nedocenená – ako naše Slovensko. Takže asi naozaj robíme niečo zle. Ale že na to príde až americký senátor...

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.