Astronomické doplatky alebo stres na predpis


liekyZdravie bude pre bohatých – pre chorých sa onedlho lieky stanú cenovo nedostupné

Ivan BROŽÍK – Foto: archív

Šok zažijú už od októbra mnohí pacienti, ktorí si pôjdu do lekární po svoje pravidelné a pre život nevyhnutné lieky. Mnohí odídu bez nich. Nebudú ich mať z čoho zaplatiť. Ani nie pred týždňom mi moja obvodná lekárka pri predpisovaní liekov v rámci dispenzárnej starostlivosti povedala: „Rosucard štyristovku? Preboha, to vám nemôžem napísať, doplatok stúpol na 35 eur.“

Rosucard beriem ako jeden z ôsmich liekov, ktoré mi predpísal kardiológ. Som totiž kardiopacient po zákroku. Nie vlastnou vinou. Mastné som nikdy nemal rád, som takmer abstinent, roky už nefajčím. Mimochodom, za ten Rosucard som platil doteraz „niečo nad“ euro. Pre mňa ako pacienta mi životne dôležitý liek zdražel priam argentínsky – 35-násobne, alebo o 3 500 percent. Jeden z ôsmich. Sú pacienti, ktorí berú liekov viac. Priemerne má každý Slovák predpísaných až desať druhov liekov na denné užívanie.

UHLIARIKOV DAR

Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH svojho času tvrdil – parafrázované – tí ľudia, ktorí si nevážia svoje zdravie, budú za lieky musieť platiť oveľa viac. Myslel tým alkoholikov, tých, ktorí sa nestravujú striedmo a zdravo, tých, ktorí nechodia na preventívne prehliadky. Okrem iných. Lenže na Slovensku žijú aj takí, ktorí čelia rakovine, kardiovaskulárnym chorobám či vysokému krvnému tlaku celkom nevinne. Možno ich pomaly zabíja „iba“ stres – z nedostatku práce, z nízkeho zárobku, z neschopnosti uživiť svoje deti, rodičov. Možno ich zabíja zdevastované životné prostredie. Ale aj títo ľudia budú musieť od októbra prosiť svojich lekárov, aby im našli nejakú lacnejšiu náhradu, alebo, ak sa to nedá, nebudú svoje lieky užívať. Vďaka pánovi Uhliarikovi a jeho „kresťanskej“ strane.

BURAJÚ ROZPOČET

Ministerstvo zdravotníctva ako jeden z prvých krokov po nástupe novej ministerky prostredníctvom hovorkyne avizovalo, že lieková politika sa bude prepisovať. „Ministerstvo zdravotníctva o týchto problémoch vie, téma liekovej politiky je určite prioritou, budeme sa jej venovať a budeme robiť isté zmeny,“ povedala ešte začiatkom leta. Najnovšie sa ministerstvo vyjadrilo aj ku kategorizácii liekov, z ktorej vyplývajú astronomické doplatky pre pacientov. Tá síce vstúpi do platnosti od októbra, ale urýchlene sa pracuje na jej zmene.

45x45 CM 2Je to doslova základná životná otázka. Jeden z mála prieskumov na túto tému v minulosti (pred asi piatimi rokmi) poukázal na strašné čísla. Dostatok peňazí na lieky nemá na Slovensku až 69 percent dôchodcov. Pre 53 percent invalidov sú ich lieky, ktoré musia užívať, jednoducho cenovo nedostupné. Skoro polovica rodín na Slovensku sa sťažuje, že nákup liekov, ktoré musí užívať niektorý z ich členov, výrazne zaťažuje skromný rodinný rozpočet. A takmer 16 percent našich občanov sa k liekom, ktoré im predpíše lekár, nikdy nedostane pre nedostatok peňazí. To znamená, že prinajmenej 16 percent občanov, ktorým ústava zaručuje bezplatný nárok na zdravie, hrozí, že sa ich zdravotný stav nebude zlepšovať, ale práve naopak. Túto skupinu ľudí akoby štát krokmi v „zdravotníckej reforme“ v uplynulých rokoch doslova odpísal.

DŽUNGĽA PRÍPLATKOV

Ústava garantuje právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť poskytovanú na základe zdravotného poistenia , čím vytvára priestor pre spoplatnenie určitej časti poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorá prekračuje rozsah a obsah zdravotnej starostlivosti poskytovanej na základe zdravotného poistenia. Musí však mať svoje opodstatnenie a zmysel a nesmie narúšať princíp právnej úlohy a princíp rovnosti a musí zodpovedať kritériám proporcionality. Plénum Ústavného súdu SR ešte v roku 2009 vysvetlilo aj nasledovné: „Uplatnením ústavného práva na bezplatnú zdravotnú starostlivosť sú i podmienky, rozsah a spôsob jej poskytovania. Z toho plynie, že úprava podmienok, rozsahu a spôsobu poskytovania bezplatnej zdravotnej starostlivosti musí mať zákonnú úpravu. Iná než zákonná úprava je porušením ústavnosti.“

Dá sa pochopiť celá džungľa novovzniknutých príplatkov v zdravotníctve za to i ono, napríklad za prednostný termín. Vyšetrenie u lekára so stanovením diagnózy a následne určeným spôsobom liečby by však malo zostať bezplatné. Ak nie, tak so symbolickou finančnou spoluúčasťou pacienta, ktorý si chorobu nevymyslel, ale skutočne ochorel. Ale nedostať sa k liečbe liekmi len preto, že na ne človek nemá?

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.