Autor ako trójsky kôň

Maroš M. BANČEJ

anonymusV mediálnom ošiali, ktorý sprevádzal prvé protesty proti Gorile a s tým súvisiace zhromaždenia občanov najprv v Bratislave a potom aj v ostatných slovenských mestách, takmer zanikli iné protesty. Boli to protestné zhromaždenia prevažne mladých ľudí proti medzinárodnej obchodnej dohode zvanej ACTA, ktorú sa Európska únia takmer potajomky pokúšala ratifikovať vo svojich členských krajinách. Väčšina bežných našincov má predstavu, že ide o voľajaké opatrenie proti internetovým pirátom.

Proti nezodpovedným jednotlivcom, ktorí „kradnú“ cudzie duševné vlastníctvo. Pravda je však diametrálne odlišná. ACTA sú predovšetkým plazivým útokom proti slobode jednotlivca.

         Ako autor by som mal stáť na strane navrhovateľov z Európskej únie, keďže keď si niekto stiahne pesničky s mojím textom, pravdepodobne si nekúpi CD. Takisto pirátska kópia knihy v elektronickej podobe v čítačke kníh znamená, že si zrejme knihu do kamenného kníhkupectva kúpiť nepôjde. Zdanlivo ušľachtilé argumenty však dostávajú povážlivú trhlinu, keď sa bližšie pozrieme na princíp obchodu s elektronickou formou autorských diel. Mamutie spoločnosti so snahou o maximalizáciu zisku určujú cenu za stiahnutie diela z internetu v často nadhodnotenej výške. Napríklad sieť internetových obchodov firmy Apple po nedávnej tragickej smrti americkej speváčky Whitney Houston v priebehu dvanástich hodín zdvihla ceny za stiahnutie jej najúspešnejšieho albumu o tri doláre! Na druhej strane mnohé menšie nezávislé nahrávacie spoločnosti či knižné vydavateľstvá, a veľa ráz aj samotní autori, čoraz častejšie ponúkajú neraz veľmi kvalitné diela na stiahnutie cez internet zadarmo. Je preto jasné, že cesta, ako obmedziť nelegálne sťahovanie súborov chránených autorskými zákonmi existuje. Samotná dohoda ACTA však smeruje k niečomu inému. Už len jej takmer utajený vznik a podozrivé čachre okolo jej implementácie do celej EÚ nútia každého používateľa internetu spozornieť. Po novom by totiž vďaka „gumeným“ ustanoveniam tejto dohody mohli colníci kontrolovať obsah vašich elektronických zariadení, laptopom počnúc cez MP3 prehrávač až po mobilný telefón či tablet. Dôkazné bremeno či ten-ktorý film, skladba alebo program je nadobudnutý legálnou cestou by bolo na používateľovi a korunou všetkého je možnosť pokuty často v nezmyselne astronomických výškach. Čerešničkou na torte je však skrytý zámysel prinútiť správcov serverov, aby kontrolovali obsahy stránok, schránok a elektronickej pošty svojich klientov a zistené porušenia ACTA hlásili príslušným inštitúciám. Tu nejde len o flagrantné porušenie súkromia, ale aj o možnosť poľahky zdiskreditovať akúkoľvek nepohodlnú osobu. A tam sa už končí zdanlivá ochrana autorských práv a začína orwelovsky temná vízia (nielen) elektronickej totality.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.