Básnik s hudbou v srdci


PeterajMEDAILÓN

Barbara PRIBYLINCOVÁ

Veľa ľudí ani nevie, že dôverne pozná jeho tvorbu v podobe piesňových textov, ktoré tvoria zlatý fond slovenskej populárnej hudby. Ctitelia poézie nedajú dopustiť na jeho šarmantné básne. Nejeden mládenec ich použil pri dobýjaní srdca svojej vyvolenej. No a literárni fajnšmekri si tohto autora vážia ako briskného glosátora, autora bonmotov a aforizmov, ktoré umožnia čitateľovi náhle vidieť svet okolo iným pohľadom. Taký je básnik, textár a dramaturg Kamil Peteraj.

Narodil sa 18. septembra 1945 v Bratislave, kde vyštudoval najprv konzervatórium, konkrétne hru na husle, aby vzápätí absolvoval štúdium dramaturgie na VŠMU. Do literatúry sa po prvýkrát zapísal básnickou zbierkou Sad zimných vtákov (1965) a odvtedy mu vyšlo už osemnásť básnických zbierok. Od kultového Lipohrádku až po zatiaľ ostatnú knihu básní To je moja reč. Výnimočná schopnosť Kamila Peteraja v koncentrovanej podobe podať nový pohľad na svet našla svoje vyjadrenie v dvoch knihách bonmotov a aforizmov, no a autor s očami dieťaťa nezabudol ani na najmladšiu generáciu, pre ktorú napísal tiež dve knihy, pridajúc k tomu šesť kníh piesňových textov. Práve texty piesní sú tým zázračným kľúčom, ktorým Kamil Peteraj otvára už desaťročia srdcia obrovskej rodiny milovníkov slovenskej populárnej hudby. Prúdy, Pavol Hammel, Marika Gombitová, Robo Grigorov – to sú len tie najznámejšie mená interpretov, pre ktorých tento doslova zakladateľ našej textárskej školy tvoril a tvorí. Kamil Peteraj má však prsty aj v ďalšom historickom počine. Keď bol v sedemdesiatych rokoch dramaturgom divadla Nová scéna, bol to práve on, ktorý sa textársky a dramaturgicky zaslúžil o obrovský úspech prvého slovenského muzikálu Cyrano z predmestia.

Na otázku ako vníma svojich šesťdesiatsedem rokov, ktorých sa v týchto dňoch dožíva, odpovedal Kamil Peteraj sebe vlastným štýlom: „Dovtedy si mladý, kým si myslíš, že to najlepšie máš pred sebou. Toho sa držím.“

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.