Cestovateľ s citlivým okom

KNIHA TÝŽDŇA

Rudolf Schuster: Kamčatka, Press Print 2012, Košice

V poradí druhý prezident Slovenskej republiky, ale aj spisovateľ a zapálený cestovateľ, ktorý sa snaží sprostredkovať zážitky zo svojich ciest citlivou optikou kamery a najmä fotoaparátu. Asi takto voľajako by sme mohli charakterizovať Rudolfa Schustera, ktorý si do literatúry robí výjazdy pravidelne.

Od beletrie cez literatúru faktu až po cestopis – to je autorský záber Rudolfa Schustera a zdá sa, že ani knihou Kamčatka nepovedal svoje posledné autorské slovo. Už keď knihu prvýkrát vezme čitateľ do rúk, cíti, že ide o exkluzívnu publikáciu nielen kvalitou spracovania a formátom, ale aj obsahom. Na dvesto štyridsiatich stranách nám autor predstavuje kruto exotické končiny, ktoré určite nepatria medzi vychytené destinácie rozmaznaných turistov. Panenská príroda, sneh a ľad, hory, ktoré sa stretávajú s mrakmi. Ale aj nádherná flóra, ktorá si v týchto nehostinných podmienkach musela vybojovať svoje miesto pod slnkom, a samozrejme fauna. Stáda sobov, lososy bojujúce v riekach o svoje miesto na trenie a medvede. Hlavne fotografie medveďov majú zvláštnu atmosféru, pri ktorej si čitateľ až po chvíli uvedomí, že muž s prstom na spúšti fotoaparátu zopárkrát zrejme riskoval oveľa viac ako len pokazený záber.

Textová časť knihy korešponduje s obrazovou. Nejde len o cestovateľský denník, v ktorom autor rozpráva príhody, opisuje krajinu a nezabudne ani na čitateľsky vďačnú štipku napätia. Schuster ponúka aj podrobné dejiny Kamčatky, málo známe historické súvislosti a ako zvláštny bonus príbeh Mórica Beňovského. Tento nestor slovenských cestovateľov a dobrodruhov strávil na Kamčatke dôležitú časť svojho turbulentného života a autor nám ho predstavuje skutočne zasvätene, bez snahy o glorifikáciu. Skrátka, kniha Kamčatka od Rudolfa Schustera je kus poctivej cestopisnej literatúry.

(mab)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.