Bezbrehá tolerancia prináša následnú drzosť


turul štvorecJe v Moldave nad Bodvou prvoradou úlohou a jediným problémom dvojjazyčnosť?

Bezbrehá tolerancia prináša následnú drzosť

(rkh) - Foto - zdroj: moldava.sk

Osadzovaniu tabúľ v maďarskom jazyku blízko pozemkov Železníc SR sme v SNN venovali od jesene minulého roka nemálo priestoru. Štátne orgány vyhlásením Ministerstva vnútra SR aj po upozornení Viliama Komoru, riaditeľa Strediska národnostných vzťahov Matice slovenskej, reagovali tak, že protiprávne konanie nebudú tolerovať, ale o celej záležitosti sa po iniciatíve splnomocnenca vlády SR L. Nagya ešte rokuje. Jednou z lokalít, kde umiestnili tabuľu v maďarskom jazyku, je blízke okolie stanice v Moldave nad Bodvou.

NA PLNÉ ÚSTA

Poslankyňa mestského zastupiteľstva Mgr. Gabriela Janičová pre periodikum Panoráma (Spravodaj Moldavy nad Bodvou – Szepsi város lapja) v rubrike teda Szókimondó, píše okrem iného aj toto: „Je mi sympatická iniciatíva, ako aj spôsob riešenia problému Lászlóom Nagyom (Most – Híd), splnomocnencom vlády SR pre národnostné menšiny, ktorý už v novembri 2012 dosiahol pri rokovaniach na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá hľadá spôsob možnej aplikácie zákona o jazykoch národnostných menšín pri označovaní železničných staníc bez toho, aby bol porušený zákon o dráhach. Tieto zákony totiž momentálne nie sú v súlade. Ministerstvo to chce podľa L. Nagya vyriešiť právnou subnormou. A či sú tieto veci dôležité? Určite áno. Veď všetky dôležité veci, ktoré sa dotýkajú života každého občana v každom štáte, sú chránené zákonmi, a tak je to aj na Slovensku.“ Toľko Mgr. Janičová, poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Moldave nad Bodvou. Azda by sme sa jej mohli v súlade so zákonmi opýtať, či sa tabuľa blízko železničnej stanice v meste, ktorého je poslankyňou, skutočne týka každého občana napríklad v SR, ak už nie v každom štáte, ako uvádza, ale asi by to nemalo väčší význam než vyššie uvedený citát...

KAM SA PONÁHĽAJÚ?

2 jazyčná tabuľa MoldavaSkutočnou „perlou“ však je príspevok v tom istom periodiku a rubrike od autora Tamása Ivána, predsedu miestnej organizácie združenia Via Nova Ifjúsagi csoport. Považuje za prvoradú úlohu otázku dvojjazyčnosti. „Nie preto sú takéto nápisy dôležité, že by sme nerozumeli štátnemu jazyku, ale aj my tu žijeme, aj my nakupujeme v týchto obchodoch, a preto považujeme za dôležité, aby sa každý občan mohol informovať v jeho materinskom jazyku. Je nám to veľmi ľúto, že niektorí považujú naše iniciatívy za útok. Naším cieľom je iba to, aby sme v tomto uponáhľanom svete, kde sa každý vždy niekam ponáhľa, upozornili na skutočnosť, že Moldava nad Bodvou je mestom, kde žije viacero národností. Napriek tomu môžeme vo väčšine obchodov čítať iba nápisy v štátnom jazyku... Dvojjazyčné nápisy znamenajú to, že bez ohľadu na národnosť sa navzájom vnímame ako rovnocenní, a tak sa k sebe správame. Pustili sme sa po neľahkej ceste, no nemôžeme to vzdať, lebo je to o tom, aby sme tu aj ostali.“ Teraz otázka pre autora uvedených slov: Ak v meste žije viacero národností a problém je iba so zjednocujúcim štátnym jazykom podľa zákona, vyriešite všetko práve dvojjazyčnými nápismi? No ale čo potom chudáci príslušníci iných národností, na ktorých ste vo svojom príspevku síce nezabudli, len im zatiaľ nedoprajete. Azda sa nebojíte, že keby nápisy boli aj v kodifikovanej rómčine, už by ste práve vy v meste nezostali?!

SLOVO MATIČIARA

Predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Moldave nad Bodvou do polemiky v periodiku prispel tiež. František Greguš sa vyjadril: „Ja osobne nepovažujem za dôležité dvojjazyčné nápisy, označovanie v našom meste, ale ich rešpektujem. V tejto súvislosti si dajme otázku: Je to naozaj také dôležité meniť názvy na dvojjazyčné, je to skutočne priorita občanov nášho mesta? Veď prejdime sa po uliciach v našom meste. Všade smeti, nevieme si dať poriadok s majiteľmi psov, po daždi sa nedá chodiť po chodníkoch na sídlisku, nezamestnanosť. To by mali byť priority našich poslancov a funkcionárov nášho mesta.“

Pán Greguš to iste myslí dobre. Aj matičiari sa majú starať o poriadok v uliciach. Napríklad aj v tom zmysle, aký poriadok je okolo lukratívneho pozemku Domu MS a tzv. Maďarského domu v Moldave nad Bodvou... To sa čoskoro opýtame primátora mesta Istvána Zachariáša.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.