Skip to content

Dnešný dátum:

štvrtok, 23 januára, 2025
Menu

Český historik k tohtoročnému okrúhlemu výročiu slovenského Povstania

27 augusta, 2024
Menej ako minúta čítania minút čítania

Dejiny neklamú, ale stále je na čom pracovať

Česká mediálna scéna sa šokujúco zmenila. Zaniká legendárny denník Lidové noviny s dlhou tradíciou a významom v českej kultúre a politike krátko po tom, čo sa ho zbavil jeho majiteľ Andrej Babiš. Tým sa zvýšil vplyv iných novín, ktoré naďalej vychádzajú v papierovej podobe.

Zánikom „lidoviek“ získava najmä iný denník s dlhou tradíciou – Právo. Ten má hustú distribučnú sieť aj na Slovensku, najmä vo veľkých nákupných centrách. A teda i bezbariérový prístup na ovplyvňovanie a formovanie verejnej mienky. Aké sú názory v českom zahraničí?  Pozornosť budí seriál Dejiny neklamú. Ide o jeden rozsiahly text ‒ stať pod názvom Husák chcel pripojiť Slovensko k Sovietskemu zväzu…

■ POCHOPENIE DOBY

Na tému Husák v odboji a v SNP má slovenská verejnosť okrem iného naporúdzi už niekoľko rokov prelomovú prácu dvoch mladých slovenských historikov, nezaťažených činnosťou spred roka 1989. Historici Tomáš Černák a Martin  Mocko spracovali roky 1938 ‒ 1945 s cieľom priblížiť toto zložité obdobie našich dejín čitateľovi, ktorý nemal možnosť bližšie sa zoznámiť so zložitým zákulisím ilegality a SNP – tomu, čo všetko sa odohrávalo za oponou veľkých udalostí, a najmä pochopiť atmosféru tej doby. Renomovaným historikom na tému Gustáv Husák je aj český historik Michal Macháček. Po desaťročnom štúdiu ako vôbec prvý v moskovských archívoch vydal prvú biografiu o  Husákovi. Tentoraz však ide o jeho novinovú stať, „ako pred osemdesiatimi rokmi Husák a jeho súdruhovia koketovali s pripojením Slovenska k Sovietskemu zväzu“. Odkaz na historické dokumenty sa začína vtipne kedysi v českej časti federácie obľúbenou anekdotou o tom, ako Štúr dal Slovákom jazyk, Hlinka a Tiso štát a Husák k nemu pripojil Čechy a Moravu. Tým sa však vtipy končia a dnešný český i slovenský čitateľ, nehovoriac o zahraničných vykladačoch slovenskej reality v roku 2024, číta, ako komunisti chceli hľadať „osvedčený recept u Stalina“. Vtedy vraj, ak by sa hlasovalo, kam chcú Slováci, tak aspoň sedemdesiat percent by hlasovalo za pripojenie k ZSSR a len dvadsať percent za nové Československo.

■ ZDRAVICA STALINOVI

Historik uvádza, že tieto názory rezonovali nielen po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945, ale dokonca aj v tragickom roku 1968, a dokladá to poukázaním na internú komunikáciu medzi Vasilom Biľakom a sovietskymi činiteľmi. Zaujímavý je príklad o činnosti prešovskej Ukrajinskej národnej rady, od roka 1945 národno-politického orgánu ruského a ukrajinského obyvateľstva na Slovensku, ktorá poslala zdravicu Stalinovi so žiadosťou, aby odstránil dejinnú nespravodlivosť a zjednotil všetok ľud Veľkej Ukrajiny v jednom štáte. Pikantériou množstva historických citátov, ktoré autor zhromaždil, je poukázanie na výrok komunistického poslanca Kopeckého v pražskom parlamente ešte v roku 1930, že „medzinárodná proletárska revolúcia oslobodí všetky národy a pracujúce masy zjednotí v systéme Európskej únie sovietskych socialistických republík“.

VO VOJNE A PO NEJ

Historická stať nám pripomína vývoj od hesla Za sovietske Slovensko až po presadenie princípu politiky ako rovný s rovným. To sa uskutočnilo Vianočnou dohodou v decembri 1943. No najmä za ňou Husák s Novomeským „skrývali faktickú požiadavku voľného federatívneho usporiadania“ štátu po vojne. Prejavovalo sa to aj úpornou snahou Husáka a Novomeského v používaní pomlčky v slove Česko-Slovensko. Po vypuknutí vojny ešte 18. júla 1941 uznal ZSSR londýnsku exilovú vládu Edvarda Beneša a vyslovil sa za obnovenie Československa. Podpis zmluvy 12. decembra 1943 označila hlava komunistického exilu v Moskve Klement Gottwald za „korunovanie“ uznania Československa. ZSSR prisudzoval obnovenému Československu úlohu sovietskeho predvoja v strednej a juhovýchodnej Európe. Slovensku už neprikladal zvláštnu váhu. O udržaní slovenskej štátnosti sa neuvažovalo aj vzhľadom na úzke prepojenie s Veľkonemeckou ríšou.

MASA FAKTOV

Stať českého historika vo vplyvnom českom denníku sa vlastne točí okolo Husákovej správy doručenej do Moskvy na začiatku augusta 1944. Pri jubileu v auguste v roku 2024 vyvstáva otázka, či vecne a na základe historických dokumentov rozoberáme všetku zložitú, ale predsa len vybranú masu faktografie, alebo to všetko nebodaj zapadá do atmosféry, ktorou sa dnes nevyberavo častujú politici buď Maďarska, alebo ‒ a o to nám ide – Slovenska, pokiaľ ide o dnešné názory. Inak by sme sa vlastne celou staťou nezaoberali. Historik okrem iného uvádza Husákovo vyjadrenie z čias SNP: „Je potrebné, aby slovenský človek považoval za svoju vlasť územie od Ašu až po Vladivostok.“ Vtedy išlo o nové geopolitické usporiadanie… Podľa historika však nepretržité úvahy o sovietskom Slovensku boli nátlakom na českú politickú reprezentáciu, že v prípade nesúhlasu so slovenskými požiadavkami, nie je pre Slovákov obnova Československa jediný variant.

Dušan D. KERNÝ ‒ Foto: archív SNN