Chudoba a exekútori dusia seniorov


Dlžníkov v dôchodkovom veku ustavične hrozivo rýchlo pribúda

Chudoba a exekútori dusia seniorov

Martin MITOŠINKA – Karikatúra: Peter GOSSÁNYI

Novela zákona o exekučnom poriadku, ktorá začala platiť od novembra, ponúka možnosť pozrieť sa na zvláštny a nepríjemný spoločenský fenomén – seniori a exekučné zrážky – novou optikou. Čo prináša? Pre samotných exekútorov prísnejšie pravidlá, ale o tie až tak nejde. Veľmi často postihovanou skupinou klientov exekútorov sú dôchodcovia alebo aby sme boli presnejší – poberatelia dôchodkových dávok.

Počet dlžníkov dôchodkovom veku sa neuveriteľne rýchlo zvyšuje. Kým pred štyrmi rokmi zaevidovali 15 tisíc dôchodcov s exekúciou, teraz ich je takmer trikrát toľko. Menej ako 375,90 eura mesačne, čo bola výška priemerného starobného dôchodku na Slovensku ku koncu roka 2012, dostávala polovica penzistov. V absolútnych číslach je to 485 tisíc z celkového počtu 980 863 dôchodcov.

POD HRANICOU CHUDOBY

chudoba-kresPod hranicou chudoby (346 eur mesačne) je až 76 percent dôchodkov. Takéto nízke príjmy malo v roku 2012 vyše 369 tisíc penzistov, čo je 38 percent z celkového počtu. Trend je hrozivý. Kým teraz hovoríme o 369 tisíc dôchodcoch pod hranicou chudoby, v roku 2008 bol počet seniorov s príjmom pod vtedajšou hranicou chudoby (269 eur) „iba“ 85 tisíc.

Sociálna poisťovňa v súčasnosti vykonáva zrážky z 34 334 dôchodkových dávok. To sa však novembri zmení a 11 tisíc Slovákom sa život trochu uľahčí. Podľa novely totiž Sociálna poisťovňa  nesmie siahnuť už nie na 60 percent z výšky životného minima, ale na 100 percent. V praxi to znamená, že seniorom nezostane ako doteraz len necelých 119 eur, ale 198 eur (k tejto základnej sume sa ešte pripočíta na každú osobu, ktorú exekvovaný dôchodca vyživuje, 50 percent sumy životného minima, t. j. 99,04 eura mesačne.). Znamená to, že sa zníži počet dôchodkových dávok, ktoré budú krátené: po prepočítaní základnej sumy bude možné exekúciu vykonávať pri 23 211 dôchodkových dávok, čo je o vyše 11 000 menej ako pred novembrom.

KAŽDÝ PIATY

Exekúcie začínajú ohrozovať každého piateho Slováka. Za posledných osem rokov vzrástol počet exekúcií vyše dvojnásobne. Kým v roku 2005 rozhodli súdy o 211 395 exe­kúciách, v súčasnosti ich je rozbehnutých vyše pol milióna.

Podľa vierohodných prameňov až 50 percent pracujúcich Slovákov bude v budúcnosti ohrozených chudobou – týmto ľuďom s príjmami do 700 eur bude po odchode do dôchodku pri súčasnom pomere 46 percent medzi priemernou mzdou a priemerným dôchodkom v národnom hospodárstve vyplácaný dôchodok pod 325 eur – to znamená pod hranicou chudoby.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.