Čo nám SDKÚ nepovie

sdku logoOficiálne internetové stránky mesta Púchov zverejnili rozhovor novinárky Lucie Žatkovej z Púchovských novín. Pripravila ho s Mikulášom Dzurindom pred konaním predvolebného mítingu SDKÚ-DS v Púchove tretieho februára. V tomto rozhovore sú zaujímavé Dzurindove odpovede práve tak, ako aj jeho „neodpovede“. Okrem toho, že vám stránka www.snn.sk prináša priamy odkaz na pôvodný článok, ponúkame k téme aj vlastný komentár. Pre úplnosť – rozhovor vyšiel aj v Púchovských novinách štrnásteho februára v čísle 6/2012.

Mikuláš Dzurinda patrí medzi tých politikov, s ktorými je od ich nástupu na politickú scénu Slovenska z pohľadu novinára mimoriadne ťažká komunikácia. Ak novinár, ktorý chce s predstaviteľom SDKÚ-DS dnes získať rozhovor a nepatrí medzi jeho dvorných, zrejme aj rôzne motivovaných hlásateľov predovšetkým z takzvaných pravicových médií, v podstate šancu nemá. Mikuláša Dzurindu som niekoľkokrát stretol v parlamente, a samozrejme vždy som to spojil s pokusom osloviť ho priamo, nie vopred cestou bariéry hovorcov a vopred zaslaných otázok. „Prečo sa pýtate mňa, veď tu máte ix mojich poslancov,“ spravidla znela odpoveď, keď pán predseda kedysi vedúcej pravicovej strany už nemal kam uhnúť. Nuž preto, že ste ich šéf, ale to si Dzurinda nikdy nevypočul, lebo v čase odpovede už mizol v niektorom z výťahov alebo v klube, kam nemá novinár prístup. Ak je Mikuláš Dzurinda na tlačovej konferencii prinútený vypočuť si nejakú otázku, ktorá mu nesadne, napríklad ako pokazený majonézový šalát, potom použije nič neobsahujúcu, spravidla výsmešnú, ironizujúcu a vskutku urážlivú odpoveď obalenú milým úsmevom a šarmantnou gestikuláciou. Jednoducho – neodpovie. Čo sa týka rozhovoru s novinárkou Žatkovou v Púchove, použil okrem iných aj jednu zo svojich menej frekventovaných odpovedí: „Kto je majiteľom?“ Takto odpovedal na jednu z nie príjemných otázok. Je to typ odpovede, ktorá sa dá preložiť jedine ako – dievčatko, zašlo si priďaleko, nechám ťa vyhodiť. Podobnosť s boľševickým prístupom alebo praxou v banánových republikách je v tomto prípade u pána Dzurindu len čisto náhodná. Prax je to však na Slovensku bežná – používaná najmä mocou obdarenými a funkciou odmenenými vernými SDKÚ. Nesmieš si myslieť niečo iné ako ja, nesmieš sa pýtať na to, čo mi prekáža, a už vôbec nesmieš robiť niečo, čo nevyhovuje mne. Ak sa opovážiš, letíš. Zažil som to na vlastnej koži. Pre podobný prehrešok som bol vyhodený zo Zemkovej Slovenského rozhlasu, hoci oficiálne som bol nadbytočný. A moje miesto bolo opätovne obsadené po uplynutí zákonom stanovenej minimálnej lehoty. Volá sa to mafia moci. Vráťme sa však k zaujímavému rozhovoru s pánom Dzurindom. Miestami pripomínal dialóg s hluchým, ale na to sme si u nás u spomínaného pána už zvykli.

Ako sa im chystáte vysvetliť kauzu Gorila?

Príďte na náš míting – poviem im. Vypočujte si moju najbližšiu tlačovú konferenciu, prehrajte si moju prvú, ktorú som robil ešte 8. januára. Hovorením pravdy, pani. Hovorením pravdy.“

(Pozn.: Kurzívou vyznačené časti textu sú doslovne prevzaté z pôvodného článku a zvýraznený polotučný text je otázka autorky rozhovoru.)

Nechajme bokom zaujímavý konflikt právd – tej Dzurindovej a pravdy generálnej prokuratúry. Práve prokuratúra totiž v uplynulých dňoch zverejnila, koho si pozývala v minulosti na výsluchy v súvislostiach s podozreniami uvedenými v spisoch Gorila. Je nepredstaviteľné, aby vypočúvaný svedok, označený v spisoch, vlastniaci dokument v trezore svojho úradu si ho prečítal až v januári 2012: „... Mám ruky čisté a ani necítim potrebu očistiť svoje meno. Okolnosti ma len tento týždeň prinútili ten dokument zobrať do ruky a… žasnem. Žasnem....“ Pán Dzurinda nie je určite v tomto kontexte sám, kto žasne. Volebné preferencie ukazujú, že do nemého „úžasu“ dostal aj vlastných verných a to až tak, že SDKÚ je na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. Ale nechajme pána predsedu bokom, práve tak, ako ho bokom necháva aj v súčasnosti sa formujúca história.

Zaujímavá je aj druhá postavička v štruktúre zvláštnej strany SDKÚ.

Ivan Mikloš, korunný princ Mikuláša Dzurindu, a možno ešte niečo viac. Navonok pravý opak pokladníka Fantozziho, elegán, odborník. Eleganciu naozaj ministrovi financií uprieť nemožno, o odbornosti by sa začalo dať pochybovať, ak si pozorne preštudujeme zdroje, ktoré z času na čas odbornú stránku pána ministra pripomenú. Okrem opäť niekoľkých dvorných domácich pseudopravicových pseudonovinárov sa odbornosť Ivana Mikloša nijako dramaticky nespomína nikde, kde by spomenutá mala byť. Napríklad na pôde renomovaných univerzít, v renomovanej odbornej svetovej tlači, alebo hoci „len“ v kruhoch jemu predsa len bližších – v Bruseli.

Ivan Mikloš sa v roku 2005 zúčastnil na zasadnutí „tajnej“ skupiny „top elít“ Bilderberg. Dnes už vieme, že na schôdzkach Bilderbergu, ktoré sa konajú v utajení a mimo záujmu médií, sa rozhoduje o ďalšom vývoji vo svete, dohadujú sa obchody a stratégie na globálnej úrovni, hovorí sa aj o plánovaní vojenských konfliktov. A vieme napríklad aj to, že „duchovným“ otcom Bilderbergu je sám americký bankár David Rockefeller, ktorý sa na stretnutí každoročne zúčastňuje (nechýbal ani na minuloročnom, júnovom zasadnutí Bilderbergu v švajčiarskom St. Moritzi – pozn. red.). Kto v slovenskej politike – okrem SDKÚ a Ivana Mikloša – má také dobré vzťahy s najstaršími americkými bankárskymi rodmi a svetovými „elitami“? Kto je na tom ešte tak dobre, že sa mu dostalo cti zúčastniť sa na VIP zasadnutiach Bilderbergu?

Nehnevajte sa, ale táto otázka mi pripadá neskutočne smiešne.

Prečo neskutočne smiešne?

Pretože sú otázky z reálneho života a sú otázky, ktoré majú charakter science-fiction.

Bilderberg je science-fiction?

Ja o tom neviem vôbec nič.

Neviete o tom, že Ivan Mikloš bol v roku 2005 na zasadnutí Bilderbergu v Mníchove? Takou zásadnou informáciou by ste mali disponovať…

(Mikuláš Dzurinda sa dlho smeje.) To je moja odpoveď. Že ste ma úprimne rozosmiali. (12. marca 2008 je Ivan Mikloš „online“ na spravodajskom serveri www.aktualne.sk. Na čitateľskú otázku: „Mohli by ste priblížiť vaše dojmy z konferencie Bilderberg 2005?“ odpovedá slovami: „Top stretnutie top biznis lídrov Európy a sveta. Veľmi dobrá neformálna diskusia.“ Dňa 14. júna 2011 uverejňuje správu o stretnutí skupiny Bilderberg vo Švajčiarsku portál Topky.sk. Spomína aj účasť Ivana Mikloša na jej zasadnutí v roku 2005 a pátra po tom, či sa na nej minister financií zúčastní aj v roku 2011. „Pán minister mal plné ruky práce, keďže sme cez víkend organizovali prvý rezortný deň otvorených dverí, na ktorom sme privítali zhruba tisícku občanov,“ reagoval na otázku redakcie Topky.sk jeho hovorca Martin Jaroš. Podľa riaditeľov tlačových odborov sa na rokovaní skupiny Bilderberg v roku 2011 nezúčastnil ani Mikuláš Dzurinda či Iveta Radičová, uzatvárajú Topky.sk. V anglickej verzii internetovej encyklopédie Wikipedia sa o slovenskom ministrovi financií o. i. píše: „Ivan Mikloš je tiež známy účasťou na výročnom zasadnutí skupiny Bilderberg v roku 2005“ – pozn. red.)

Je symptomatické, že tak ako pán Dzurinda nepozná obsah dokumentu, ležiaceho v jeho trezore jeho úradu vlády, nevie ani, čo to je nejaký „Bilderberg“, na ktorý chodí Ivan Mikloš. Všetko v duchu „hovorenia pravdy“, však, pán Dzurinda!

Veľmi zaujímavá je aj tá časť citovaného materiálu, v ktorej sa spomína vlaňajšie decembrové stretnutie Mikuláša Dzurindu s pani Clintonovou, ministerkou zahraničných vecí USA. Opisuje podpis akéhosi dokumentu, ktorý by sme pri troche prezieravosti mohli považovať za bianco šek Slovenska, vystavený na USA a súhlasiaci s budúcou agresiou v Iráne. A to už je naozaj silná káva. A podobnosť s naším postojom počas predchádzajúcej Dzurindovej vlády v čase Slovenského súhlasu pre NATO s bombardovaním Srbska je zrejme len čisto náhodná. A čo má znamenať posledná odpoveď Mikuláša Dzurindu v citovanom rozhovore – „Odpovieme v lete?“ Bolo by cez slzy úsmevné, ak by sa práve v tom čase na Blízkom a Strednom východe rozhorel opäť nejaký vojnový konflikt v „mene národnej bezpečnosti a záujmov USA“.

Ivan Brožík

Link na originálny text:

http://www.puchov.sk/sk/clanok/mikulas-dzurinda-chce-l-hovorit-pravduPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.