Deň vzkriesenia slovenčiny

Súsošie Ľ.Štúra Bratislava.VŠIMLI SME SI

Matica slovenská pravidelne organizuje spomienkové zhromaždenia, ktoré pripomínajú verejnosti významné historické medzníky Slovákov. Nebolo tomu inak ani v utorok 14. februára, keď sa priaznivci MS a zapálení národovci zišli popoludní na bratislavskom Námestí Ľudovíta Štúra.

Spomienková slávnosť bola venovaná Dňu vzkriesenia slovenčiny. Práve 14. februára 1843 sa v izbe Ľudovíta Štúra na Panenskej ulici v Bratislave, vo vtedajšom Prešporku, zišli Ľudovít Štúr, Ján Francisci-Rimavský, Samo Vozár, Ján Kalinčiak, Janko Gáber-Lovinský a Samuel Štúr. Na tomto pamätnom stretnutí sa definitívne dohodli, že už budú písať a tvoriť iba po slovensky. „Je to deň, ktorý je dôležitým medzníkom v našich dejinách. Musíme si jednoducho tieto výročia pripomínať, lebo len historická kontinuita vedie národ do budúcnosti,“ povedal predseda MS Marián Tkáč. Na zhromaždení sa zúčastnilo okolo sto národovcov, ku ktorým prehovorili viacerí rečníci a básnickým slovom už tradične prispela pani Eva Kristinová.

Uvedený dátum má však pre Slovákov aj ďalší dôležitý význam. Práve v tento deň si pripomíname úmrtie jedného z kľúčových dejateľov našich dejín, vierozvesta sv. Konštantína, ktorý zomrel v Ríme práve 14. februára 869. Zúčastnení si takto pripomenuli aj blížiace sa 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré za predpokladanej účasti Svätého Otca oslávime na budúci rok. Je len symptomatické, že podobné spomienkové akcie sa už po niekoľkýkrát odohrávajú práve na Námestí Ľudovíta Štúra, ktoré by podľa Bratislavského okrášľovacieho spolku malo ustúpiť korunovačnému pahorku so sochou Márie Terézie. Takto sa vďaka Matici slovenskej a národovcom vytvára dôležitá tradícia umocňujúca dôležitosť tohto miesta a jeho zotrvania na kultúrnej mape Bratislavy.

(mab)

Foto: autorPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.