Slovák na čele jedného z hlavných orgánov OSN

JEDINÁ OTÁZKA

MSD HaagSlovenským národným novinám odpovedá Drahoslav Štefánek,

generálny riaditeľ sekcie EÚ a globálnych záležitostí MZV SR

  • Ste generálnym riaditeľom významného odboru Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky – ako hodnotíte zvolenie JUDr. P. Tomku za predsedu MSD? Aká je vaša osobná skúsenosť s jeho pôsobením?  Ako ste očakávali a ako prijali pôsobenie a voľbu P. Tomku?

- Dr. Peter Tomka zvolením za predsedu MSD dosiahol tú úplne najvyššiu métu v oblasti medzinárodného práva. Je to predovšetkým veľké a zaslúžené uznanie jeho osobných kvalít. Je to o to cennejšie, že pred Petrom Tomkom nepôsobil vo viac ako 65-ročnej  histórii žiadny sudca zo SR alebo z bývalej ČSFR. Zároveň je to aj úspech slovenskej diplomacie, keďže Peter Tomka v nej dlhodobo pôsobil a slovenská diplomacia aktívne podporovala jeho zvolenie za sudcu vo VZ OSN a BR OSN. Osobne som mal tú príležitosť dlhodobo spolupracovať s Petrom Tomkom najmä pri práci v kauze o SVD Gabčíkovo – Nagymaros pred MSD v Haagu, ale aj na Stálej misii SR pri OSN v New Yorku. Veľmi veľa som sa od neho naučil či už v oblasti medzinárodného práva alebo diplomacie, histórie.  Spomenul by som najmä jeho encyklopedickú pamäť, ktorou je naozaj výnimočný. Z pohľadu slovenskej diplomacie je veľmi významné, že Slovák stojí na čele jedného z hlavných orgánov OSN. Zároveň musím podotknúť, že sudcovia sú pri výkone svojho mandátu nezávislí. Možno to bude zniesť nadnesene, ale zvolenie Petra Tomku za predsedu MSD nebolo pre mňa prekvapením, hoci prišlo skôr, ako som očakával. Už v predchádzajúcom období zastával post podpredsedu MSD a osobne som vzhľadom na jeho mimoriadne schopnosti a postavenie v MSD predpokladal, že siahne aj po poste najvyššom.  Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.