Denník SME zaútočil na Slovenské národné noviny

Novinárska kolegialita v praxi podľa denníka SME

Denník SME zaútočil na Slovenské národné noviny vo svojom tlačenom vydaní 10. novembra, kedy vtipy a karikatúry renomovaných slovenských humoristov označil za rasistické. Vo svojom článku dal autor Karol Sudor priestor šéfredaktorovi Slovenských národných novín Marošovi Smolcovi, avšak jeho vyjadrenia nepublikoval - napriek jeho žiadosti - kompletné. Preto zverejňujeme link na daný článok na www.sme.sk ako aj pôvodnú reakciu k danej téme od šéfredaktora SNN. Autor totiž náhodou zabudol uverejniť, že spoluatorom danej humoristickej rubriky je aj spolupracovník vydavateľstva SME Petit press v ich regionálnom periodiku.

Denník SME vo svojom príspevku označil vtipy a karikatúry publikované vo vydaní SNN ešte na jar 2012 za rasistické. Šéfredaktor SNN Maroš Smolec to zhodnotil: "Denník SME sa opäť diskvalifikoval. Nebudem riešiť otázku novinárskej kolegiality - lebo som šťastný, že redaktori tohoto protislovenského periodika ma nepovažujú za kolegu. Zarazil ma však ich útok proti slobode slova ako takej. Útok proti humoru, vtipom a karikatúram.... Ich autorom je  predsa Andrej Mišanek - renomovaný slovenský karikaturista. Vtipy nám poslal spisovateľ Ján Čomaj, ktorý sa v roku 1968 nebál napísať svoj názor proti sovietskej okupácii a 20 rokov nemohol publikovať. A týchto ľudí označiť za rasistov je scestné a choré! Na druhej strane - práve v SME pôsobili donedávna bolševickí autori - ako napr. M. Leško, ktorý za socializmu pracoval v Novom slove, kedy naši autori napriek vzdelaniu robili murárov a nemohli písať. To sú osobnosti slovenskej žurnalistiky. Ale ďakujem denníku SME za reklamu. Verím, že sa nám teraz zvýši predaj a náklad."

Denník SME na jednej strane podporuje, aby si autori robili srandu - napr. z moslimov. Na druhej strane im prekáža, ak SNN uverejnia vtipy, ktoré sa dotýkajú problematickej otázky v spoločnosti, pritom vo vtipoch nebol nikto označený za člena konkrétnej národnostnej skupiny o farbe pleti ani nehovoriac. Tu je napríklad ukažka postoja SME k islamu aj s publikovanym vtipom http://www.sme.sk/c/3239234/zarty-o-islame-su-dovolene.html.

Publikujeme teda link na inkriminovaný článok ako aj kompletnú reakciu šéfredaktora SNN, ktorá bola denníku SME zaslaná. Ten ju upravil bez snahy text autorizovať. Link: http://www.sme.sk/c/6598155/matica-fandi-humoru-ktory-uraza.html.


 

Pôvodná reakcia šéfredaktora SNN Maroša Smolca k otázkam denníka SME /otázky publikujeme aj s gramatickými chybami - tak ako ich autor SME zaslal.Vážený pán Karol Sudor.

Na Vaše otázky odpovede pripájam. Vzhľadom na vedomosť si našich práv, vyplývajúcich z tlačového zákona, Vás úctivo žiadam o publikovanie kompletných stanovísk k jednotlivých otázkam, resp. poprosím o úpravy, ktoré neskreslia ich zmysel. Pošlite potom na autorizáciu.

Na úvod mi dovoľte podotknúť, že od študentských čias som vždy verejne vystupoval proti prejavom rasizmu a neofašizmu na Slovensku. Vždy mi bolo posudzovanie ľudí podľa farby pleti cudzie.

1.       Povazujete publikovanie vtipov, ktore urazaju konkretnu etnicku mensinu za pripustne a vhodne?

-          Vtipy nám do redakcie zaslal člen redakčnej rady SNN Ján Čomaj, významný slovenský spisovateľ. Zdroj bol internet. DO SNN ich zaradil zástupca šéfredaktora Michal Badín. Nejde teda o rubriku ale jednorazové uverejnenie vtipov. Mali sme operatívnu poradu ohľadne publikovania prílohy HUMOR. Povedali sme si, že sa budeme usilovať čo najcitlivejšie vyberať vtipy, homoresky i karikatúry, aby sme predišli nedorozumeniam. Ak sa publikované vtipy či karikatúry vskutku niekoho dotkli, ospravedlňujeme sa. Nikdy sme nepodporovali publikovanie výstupov, ktoré urážajú konkrétnu etnickú menšinu. Ale, uvedené vtipy sa nijako nediskvalifikujú ako rasistické, lebo v sebe vôbec nenesú hanobenie na základe farby pleti. V textácií vtipu sa neobjavuje ani žiadne pomenovanie konkrétneho národa alebo menšiny. Ak nejakí „odborníci“ uvedené vtipy označili za „rasistické a hraničiace so zákonom“,  je to svedectvo o ich odbornosti

Mimochodom jedným z autorov našej humoristickej prílohy je aj humorista Milan Lechan – spolupracovník aj vydavateľstva Petit Press, ktorý svoje vtipy publikuje aj v regionálnom týždenníku MY – Turčianske noviny. Karikatúry kreslia Andrej Mišanek, Peter Gossányi, Ľubomír Korha a ďalší významí karikaturisti. Je zaujímavé, že práve vaše vydavateľstvo, ktoré o. i. viedlo súdny spor s vysokým politikom pre uverejnenie zosmiešňujúcej karikatúry, sa snaží nájsť neexistujúci zámer v humore a vo vtipoch, ktoré sú sami o sebe kreatívnym vyjadrením skutočnosti..

2.       Budete v publikovani podobnych vtipov pokracovat?

-          Budeme publikovať vtipy, ktoré nie sú urážkou nikoho na základe farby pleti, resp. príslušnosti k národnej, národnostnej alebo inej menšine vôbec.

3.       Ak nie, ake dosledky voci kompetentnym budu vyvodene?

-          Mal som pohovor so zástupcom šéfredaktora, ktorý má prílohu na starosti. Rozhodnem sa.

4. Akou celkovou sumou prispieva Matica slovenska rocne na chod Slovenskych narodnych novin? (Vasa mzda je publikovana na stranka MS vo vyske 1450 eur mesacne).

-      Matica slovenská podporuje vydávanie SNN podľa svojich rozpočtových možností v každom rozpočtovom roku. Je to rozdielne. Ako šéfredaktor nemám mzdu 1450 eur mesačne – ale zmluvu o spolupráci. Sumu faktúrujem ako živnostník a po odpočte odvodov a daní v rozsahu vyše 40 percent – je to príjem okolo 800 eur mesačne.


 

Denník SME viedol dlhý súdny spor so súčasným predsedom vlády R. Ficom, ktorého adresne a osobne urazil ich karikatirista Shooty. Spor vyhral denník. Čiže na záver perlička: http://medialne.etrend.sk/tlac-monitoring/fico-novinarom-vasom-tercom-som-ja-nie-moja-rodina.html.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.