Ešte raz o slávnostných trápnostiach


VŠIMLI SME SI

Rudolf ZELENAY

Dôstojnosť ustanovujúceho zasadnutia Národnej rady SR krikľavým spôsobom narušil Juraj Miškov zo strany SaS. K poslaneckému sľubu na Ústavu Slovenskej republiky pristúpil nevhodne oblečený, čím ostro kontrastoval s ostatnými kolegami z nového parlamentu. Farba jeho obleku bola v rozpore s protokolom, nehovoriac o chýbajúcej kravate.

Takáto demonštrácia zovňajšku počas slávnostného ceremoniálu za účasti hlavy štátu vyznela nevhodne. Dalo dosť námahy zabrániť zraku, aby neskĺzol na Miškovove topánky. V obave, či mu náhodou z nich netrčí slama... Miškov, obdivovateľ Singapuru, by si takéto faux pas v malej ostrovnej krajine nedovolil. Dokonca ani nie naoko menšie prešľapy, ako napríklad vypľutie žuvačky, odhodenie zvyšku cigarety alebo papiera. V takom prípade by ho čakala mastná pokuta. Ešteže je Slovensko k podobným trápnostiam zhovievavé. Lenže potom to aj tak vyzerá. Počas sľubu prekvapil poslanec Igor Hraško z OľaNO odetý do kroja z Turca, čo sa dalo akceptovať. Menej už pohľad na Štefana Kuchtu z toho istého politického subjektu kráčajúceho pred plénom v rozopnutom saku, prípadne na Pavla Freša z SDKÚ-DS v tmavomodrej košeli. Za povšimnutie stálo, že v 150-člennom parlamente potvrdilo svojím podpisom súhlas s nastávajúcou funkciou sedem ľavákov. Medzi nimi bývalý minister vnútra Daniel Lipšic i jeho nástupca, ktorý sa onedlho porúčal z NR SR na ministerské kreslo, Robert Kaliňák.

            Diskutovať na tému vhodného oblečenia alebo upravenia poslancov pri významných príležitostiach by bolo možné poukázaním na ďalšie nespomenuté detaily. Ide o to, aby sa okamžite zbavili návykov neprispôsobilosti k všeobecne rešpektovaným tradíciám a obyčajam. Vtedy naši zákonodarcovia získajú všeobecný rešpekt v celej spoločnosti, ktorú na základe volieb zastupujú. Pravda, musia aj dokázať, že sú súci aj odborne a ľudsky.                                                                                                                            Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.