Frantiršek Mrva: Národovec k Košíc


MEDAILÓN

Národovec z Košíc

(lek)

V týchto dňoch sa dožíva okrúhleho jubilea dlhoročný spolupracovník SNN a predseda MO MS Matice slovenskej v Košiciach-Myslave, plukovník v. v. Ing. František Mrva. Narodil sa 29. mája 1953 v Beňadove na Orave, do SNN začal písať už v roku 1994 a doposiaľ publikoval vo viacerých periodikách takmer 1 300 článkov. Pôsobil na významných postoch v ozbrojených silách SR 33 rokov, už ako profesionálny vojak pomáhal Matici a po odchode z armády nastúpil do matičných štruktúr ako riaditeľ Domu MS v Košiciach.

Na tomto poste založil viaceré krajské matičné festivaly slova, hudby, ľudového spevu a amatérskeho divadla. Treba uviesť, že ich podnes navštevujú stovky žiakov a študentov z celého kraja. Za všetky spomenieme aspoň Detské Košice Janka Uličianskeho, Ľudovú pieseň košickej mládeže, Divadelné Košice Jula Zborovjana, Hronského Jasov, Rómsku pieseň, Jasovského zlatého slávika... Keď Františkovi Mrvovi dalo vedenie MS za úlohu oživotvoriť MO MS v Košiciach-Myslave, urobil to na úrovni, veď na prvom snemovaní v roku 2007 bol medzi hosťami aj súčasný minister školstva SR D. Čaplovič a Slovenská televízia vysielala reportáž. Za matičné aktivity, najmä za prácu s mládežou, mesto Košice udelilo F. Mrvovi v máji 2009 cenu primátora. SNN mu za jeho dlhoročnú prácu na prospech tohto pronárodného periodika udelili na 15. výročie vychádzania Plaketu SNN; predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák ocenil v roku 2006 jeho aktivity Zlatou plaketou ÚS SR. V Košickom kraji si veľmi vážia aktivity Františka Mrvu, ktoré organizuje a aj vďaka jeho nasadeniu vypĺňajú spektrum pronárodných aktivít na východe republiky. Igor VÁLEK Foto: archív autoraPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.