Spisovateľov nahradia puzzle knihy


HUMORESKA

Spisovateľov nahradia puzzle knihy

Milan ZEMO

Medzi narýchlo vymodelovanými novinármi, lebo naozaj neviem ako a z čoho ich vyrábajú, je úplne bežné plagiátorstvo. Nehanbia sa zaň a dokonca sa rozčúlia, keď im ho vyhodíte na oči. Vraj nemajú čas odpovedať na podobné hlúpe otázky, lebo nestíhajú. Za vlastné smrteľne vážne vydávajú texty, ktoré drzo stiahli z internetu. Profesor Google text za nich vyhľadá a im postačia dva prstíky jednej ruky, aby cudzie vety skopírovali.

Vývoj nezastavíš a pred nami je ešte šialenejšia éra písania. Nielen bulvárne články, aj knihy sa onedlho nebudú musieť písať, ale skladať ako detské puzzle. Tieto riadky dávam do pozornosti rôznym vydavateľstvám ako Evitina depresia a Motýľ ako fták, ktoré nás zásobujú mačacím knižným zlatom a vzlykavým sexuálnym brakom. Pokojne môžete vyhodiť na dlažbu vašich dvorných slovenských spisovateľov s exotickými preonačeniami mien. Už ich nebudete potrebovať. Stačí nájsť drzých mladých, ktorí vedia, kde je na klávesnici počítača klávesnica CTRL. Garantujem vám, že z nich za pol hodinu uvaľkáte spisovateľa fajného ako štrúdľa starej mamy. Cestu podobným „spisovateľom“ vydláždila len 18-ročná Nemka Helene Hegemannová. Sama sa označila za matku nového literárneho smeru, tzv. intertextuality. Evita a spol. už môžu začať skladať podľa jej návodu knižné trháky. Bulvárne plátky budú šalieť podobne ako v prípade „románu“ Axelotl Roadkill z prostredia berlínskeho podzemia. Veď je v ňom to pravé orechové – plno sexu, drog a násilia. „Román“ rozvíril hladinu nemeckej literárnej kritiky a nasrdil verejnosť, ale dobre sa predával. Na poslednú chvíľu, keď sa prevalil škandál s „tvorivým“ postupom pri tvorbe „veľdiela“, knihu stiahli z nominácie na prestížnu literárnu cenu v Lipsku. Helene Hagemannová sa prosto s ničím nebabrala. Knihu poskladala z textov iných kníh, článkov v časopisoch alebo z blogov. Práve plagiátorstvo pomohlo k rekordnému predaju unikátneho titulu. Vydavateľstvo Strob neškodovalo, ani keď vyplatilo horibilné sumy za autorské práva z vykradnutých zdrojov. Puzzle knihy budú v ére úpadku kultúry novým fenoménom, ale musia mať správne témy, akými sú sex, celebrity a násilie. Literárnych kritikov treba umlčať prostredím, do ktorého v živote ani nos nestrčili, a preto o ňom nemajú ani šajnu.

Jediný, čo by sa skladačkovým knihám potešil, by bol, keby sa toho dožil, mobilný knihovník, slepý Matej Hrebenda. Kríže by ho prestali trápiť ako vtedy, keď nosil plné noše kníh po slovenských dedinách. Stačilo by poslať mladého pomocníka s plným vrecom výstrižkov z kníh a novín. Iba by ich vysypal na zem v chyži. Nech svoje knižky domáci sami podľa svojej chuti poskladajú. Prvá lastovička medzi puzzle knihami priniesla jar, z ktorej behajú zimomriavky po chrbte.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.