Grafické skvosty v Koptovej vile


V Trnave na prelome rokov predstavíme svetový plagát najvyšších kvalít

Tibor B. HAČKO – Foto: autor, archív

Trienále plagátu Trnava (TPT) 2012 je verejná neanonymná medzinárodná súťažná prehliadka plagátov a autorských výtlačkov vydaných od 1. januára 2009 do 1. júla 2012. Tentoraz sa uskutoční v termíne od 9. 11. 2012 do 3. 2. 2013. Skupina nadšencov zoskupených okolo Galérie Jána Koniarka od roku 1991 zorganizovala osem neuveriteľných výstav aktuálneho svetového plagátu v najvyššej umeleckej kvalite.

Pred samotnou súťažnou prehliadkou sa Trnavská galéria J. Koniarka rozhodla zorganizovať sériu zahrievacích podujatí tak, aby sa táto mimoriadne významná výtvarná akcia dostala do správne naladeného prostredia. Zámerom je nielen umocniť dosiahnutú a rešpektovanú úroveň v oblasti prezentácie umeleckého plagátu a grafického dizajnu, ale znovu priblížiť návštevníkom diela predchádzajúcich ročníkov. Za vyše dvadsať rokov sa z lokálnej akcie vyvinula prestížna medzinárodná súťaž s početným publikom a grafickými skvostami krášliacimi priestory Koptovej vily.

PLAGÁT – POSTER

Inštalácia s týmto názvom priblížila sto najhodnotnejších plagátov zo zbierok GJK v kurátorskej koncepcii grafického dizajnéra Dušana Juneka. Je to výber z vyše päťtisícového archívu galérie, pričom mnohé plagáty sa vo výstavnej kolekcii už stali ikonickými dielami grafiky vizuálnej komunikácie 20. a 21. storočia a ich autori sa za obdobie trvania podujatia stali umeleckými legendami výtvarného umenia modernej doby. Trnavu plagáty a ich tvorcovia nezmazateľne zapísali na výtvarnú mapu sveta.

Na vernisáži súčasná riaditeľka galérie Ľudmila Kasaj Poláčková skromne, ale hrdo privítala hostí slovami: „Vybudovať v malej zemi ako je Slovensko akciu so svetovými kvalitatívnymi parametrami, nie je vôbec jednoduché. Svet je zvyknutý chodiť za špičkovými kultúrnymi hodnotami do New Yorku, Berlína, Paríža či Tokia. Organizovanie tejto akcie sa podarilo preto, že svetoznámi umelci, grafici a dizajnéri chodia a vystavujú tu v Trnave.“ Trnavská prehliadka je nielen prierezom dynamického vývoja plagátu ako komunikačného média po politických zmenách v stredoeurópskom priestore, ale zároveň aj adresárom osobností grafického dizajnu zastupujúcich ťažiskové grafické školy celého sveta, akými sú povedzme typografická švajčiarska škola, poľská maliarska a grafická škola plagátu, francúzska škola alebo dnes napredujúce a vo svete stále populárnejšie grafické školy z Ázie, vychádzajúce z tisícročnej kultúrnej tradície, najmä z tradície japonského drevorezu.

DOKUMENT DOBY

Stovka plagátov a osemdesiat autorov z 23 krajín všetkých kontinentov prináša dokument doby, posolstvo adresované divákom s ideovou, umeleckou aj historickou reflexiou času svojho vzniku. Diela autorov Shigeo Fukudu z Japonska, Alaina le Querneca z Francúzska, Waldemara Swierzeho z Poľska, Niklausa Troxlera zo Švajčiarska , Holgera Matthiesa z Nemecka, ale aj zosnulého Jozefa Dóku ml. zo Slovenska (spoluzakladateľa Trienale) v defilé názorov a prístupov k tomuto špecifickému prostriedku komunikácie zostanú osobitým zrkadlom času, udalostí a grafického majstrovstva tvorcov z celého sveta. Vďaka záštite Icograda so sídlom v kanadskom Montreale sa trnavské podujatie zaradilo medzi najpoprednejšie udalosti plagátu popri výstavách v Chicagu, Lahti a Mexiko City.

Po minuloročnom experimente s tematikou webdizajnu sa Trnavčania rozhodli venovať tento ročník pôvodnému poslaniu Trienále, kráľovskej disciplíne vizuálnej komunikácie – plagátu. Junekom vybraná kolekcia predstavuje diela špičkových osobností svetovej scény grafického dizajnu a plagátu, ktorí svojou tvorbou a osobnou účasťou viacerých na Trienále, výraznou mierou prispeli k zaradeniu Trnavy na kultúrnu mapu Európy.

V medzinárodnej porote doterajších ročníkov Trienále pôsobil aj prof. Dr. Lex Drewinski z Berlína – svetový pojem, veľmi kritický, profesijne nekompromisný umelec. Po prehliadke výstavy aj zbierkového depozitu sa obrátil na autora koncepcie inštalácie D. Juneka a s úprimným obdivom povedal: „Trnavu som nepoznal, nevedel som o nej, veď je to malé mesto. A teraz mám dojem, že som sa ocitol v hlavnom meste svetového umenia plagátu!“

Na Trienále plagátu Trnava 2012 ako súťažnej prehliadke plagátov a autorských výtlačkov sa môžu zúčastniť piatimi prácami profesionálni výtvarní umelci a tímy, poslucháči vysokých výtvarných škôl a študenti stredných škôl vo veku 14 – 18 rokov zastúpení pedagógom. Hodnotenie a výber finalistov zabezpečí odborná medzinárodná porota v zložení – Stanislav Stankoci, Slovensko; François Caspar, Francúzsko; Zdzisław Schubert, Poľsko; Jan Rajlich ml., Česko a Pekka Loiri, Fínsko.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.