Groteskní Pat a Mat na náš spôsob


Balogh OtoPOZNÁMKA

Oto BALOGH

Dvaja pochabí majstri, ktorí majú obe ruky ľavé. Kto by nepoznal seriálové postavičky z autorskej dielne dvojice animátorov L. Beneša a V. Jiráneka. Príbehy dvoch babrákov a ich neustále pokusy riešiť problémy spôsobené ich vlastnou nešikovnosťou a neznalosťou až svoje pokusy napokon ,,zaklincujú“ tým najneefektívnejším spôsobom.

Tieto grotesky zabávajú deti i dospelých na celom svete už vyše dvadsať rokov. Autori úspešného filmového cyklu pri jeho štarte ani netušili, že takmer o štvrťstoročie sa imitátori oboch hlavných protagonistov objavia na Slovensku. Ich zvrátené pechorenie – také podobné pôvodným seriálovým hrdinom, však zhovievavé úsmevy na tvárach divákov rozhodne nevyvoláva. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je fakt, že nejde o fiktívny, ale naozajstný príbeh, a tým druhým je skutočnosť, že riešenie á la Pat a Mat ohrozuje fungovanie štátu a spôsobuje miliardové škody. Českých a slovenských „kutilov“ spája optimistický prístup k problémom a rozdeľuje vzájomný postoj vo chvíli, keď sa ukáže, že situácia sa zhoršila...

   Už ste uhádli, koho máme na mysli. Všetko, čo sa spája s vývojom situácie okolo kolabujúceho daňového systému na Slovensku, je absurdnou kópiou hociktorého z príbehov dvojice svojráznych filmových postavičiek. Tomu, kto by o tom ešte pochyboval, stačilo pozorne sledovať tlačovú besedu dosluhujúceho ministra financií, nositeľa ocenenia najlepší minister financií pre rok 2004 podľa časopisu Euromoney, držiteľa Hayekovej medaily za prínos pri vytváraní slobodnej trhovej ekonomiky a nositeľa ocenenia Európskeho združenia daňovníkov TAE Awards 2005. Témou tlačovky bol kolaps daňovej správy na Slovensku.

Mikloš sa na nej ospravedlnil za problémy s daňovým informačným systémom a uviedol, že sa nechce zbavovať svojej zodpovednosti. Lenže za vinníkov alarmujúceho stavu označil bývalého štátneho tajomníka rezortu B. Ďurajku, exriaditeľa daňovej správy I. Krnáča a svojho exporadcu a exšéfa kompetenčného centra M. Mikulčíka. Mikloš vyhlásil, že je z prístupu svojich podriadených sklamaný a rozčarovaný.

„Čím viac tú situáciu do detailov poznám, tým silnejšie sklamanie a rozčarovanie musím vysloviť z toho, akým spôsobom moji niektorí najbližší bývalí spolupracovníci podcenili a nezvládli túto agendu a túto úlohu,“ konštatoval minister financií. Dodal, že sa o hroziacich problémoch nedozvedel od zodpovedných podriadených, ale od zamestnancov daňovej správy na cestách po Slovensku koncom januára. Ak vám jeho slová zaváňajú alibizmom, nemýlite sa. O problémoch by minister musel vedieť, keby neignoroval novembrové zasadnutie výboru NR SR, venované práve tejto téme, a určite o nich musel vedieť z listu spoločnosti Novitech z 10. novembra 2011. Hovorilo sa o nich aj na decembrovom rokovaní riadiaceho výboru UNITAS. Sedel v ňom aj dekrétom ministra Mikloša vymenovaný M. Mikulčík...Ten Mikulčík, ktorého Mikloš zubami-nechtami obraňoval v kauze prenájmu budovy daňového úradu svojmu spolustranníkovi. ,,Nemohol som sa rozhodnúť inak. Post ministra financií je funkcia náročná a ťažká a nemohol by som viesť tento dôležitý rezort a mať zaň  zodpovednosť, ak by som podľahol tlakom. A tiež ak by som akceptoval zasahovanie do mojich kompetencií,“ vyhlásil vtedy minister. Ten Mikulčík, ktorého Mikloš zrazu označil za spoluzodpovedného za kolaps daňového systému. Ale až po voľbách. Sám zo seba však rozčarovaný nie je. Veď daňoví poplatníci to zatiahnu. Taký je daňový Pat a Mat na slovenský spôsob. Mikloš od samého začiatku svojej politickej kariery robil všetko možné, aby dokázal, že štát je najhorší vlastník.
Je to pravda, ak ho riadia takí ako Mikloš.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.