Prečo čítam zahraničné noviny


Dušan KernýSPOZA OPONY

Dušan D. KERNÝ

V praveku našej pamäti, v máji roku 1968, sa potajomky chystala polmiliónová armáda obsadiť Československo. Dlhoročný zahraničný spravodajca slovenského denníka Pravda Bohuš Chňoupek prstom poklepával po najnovšom vydaní sovietskej Pravdy. Bol to síce denník, ale najmä mocenský orgán.

Takto sa nepíše o spriatelených štátoch, je to prejav závažných výhrad, hovoril Chňoupek. Čo, veď je to len stručná správa, odvetil mu druhý čitateľ. Nazýval sa Alexander Dubček. Jeho meno skloňovali médiá na celom svete. Veď práve to, tá stručnosť, ten výber slov – to hovorí za veľa, to je mimoriadny signál.

Prenesme sa o dvadsaťtri rokov neskoršie. Šéfredaktor novovzniknutej TASR si dal zarámovať prvú stranu nemeckého Franfurter Allgemeine Zeitung. Po prvý raz sa totiž v novinách najvplyvnejšieho kapitálu a najvýznamnejšieho štátu Európskej únie objavila pôvodná správa zo Slovenska. Správa len nedávno vzniknutej agentúry len nedávno vzniknutého štátu.

Bolo to pár riadkov o tom, že z vlády odišli dvaja ministri. Čitateľ v Bratislave argumentoval: ak takým novinám stojí za to dve demisie na Slovensku dať na prvú stranu, je to signál. Slovensko v tej mäteži, čo sa deje po rozpade ZSSR, im stojí za výnimočnú pozornosť. Pozornosť dvom nevýrazným politikom iba pre ich odklon od jednoznačného víťaza volieb. Je to signál. Vtedajším čitateľom správy na prvej strane nemeckých novín bolo zrejmé: venujú nám nielen pozornosť, je to prejav záujmu. A záujmov. Onedlho slovenský parlament odvolal víťaza volieb - predsedu vlády a jeden z tých, ktorý sa ocitol na prvej strane FAZ ho v kresle premiéra nahradil.

Na Slovensku je iste nosením dreva do lesa tvrdiť, že informácie o tom, čo píše tlač v zahraničí sú neraz len pokračovaním vnútropolitických zápasov. Čo sa vlastne teraz „dočítali“ „naše“ médiá v zahraničí? Autor dominantnej agentúry zaslal redakciám súhrnnú správu: „nemecké médiá sa zhodli v tom, že Ficovo víťazstvo je nebezpečné“. Je to majstrovský kúsok koláže, ako interpretovať zdrvujúce víťazstvo na Slovensku ako nebezpečné a dať ho do jedného vreca s neporovnateľným Viktorom Orbánom. Opakujme neúnavne: ide o toho Viktora Orbána, ktorý je vystavený aj kvôli nacionalizmu bezprecedentnej kritike Európskej únie. Je taký Róbert Fico a jeho zostava? A vôbec a najmä: je Slovensko problémovým štátom s problémovou politikou tak, ako je ním Maďarsko?

Prečítajte si tie isté noviny a nevyčítate zhodu s tým, že víťazstvo predsedu Fica je nebezpečné. Noviny, ktoré v roku 2006 písali o vláde predsedu Fica ako o extrémisticko-nacionalistickej, dnes nasadili úplne iný tón. Financial Times Deutschland hovorí o víťazstve sociálnych demokratov, Slovensko teraz dostáva jasne proeurópsky orientovanú vládu (Jetz bekomt die Slowakei eine klar europaorientierte Regierung). Materské britské Financial Times hovoria o víťazstve stredo-ľavice (centre – left). Švajčiarske NZZ píšu o víťazstve sociálnych demokratov ľavoorientovaného proeurópskeho SMER-u (linksgerichtete proeuropeische SMER/, resp. o stredo-ľavom SMER-e (mitte – links). FAZ takisto píše o stredo-ľavom SMER-e (mitte – links Partei). New York Times o ľavici (leftwing).

Samozrejme, ak sa pozriete bližšie na informačné zdroje výhrad zahraničných denníkov, vidno, že sú v Bratislave. V tých bratislavských kruhoch, ktoré nekriticky roky podporovali bývalú vládu. Ich publicistika v posledných voľbách takisto zdrvujúco prehrala. Ešte dnes treba na stredoeurópskom Slovensku čítať zahraničné noviny len preto, lebo sa nemožno spoľahnúť na to, ako vám ich písanie servírujú „naše“ noviny.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.