Hľadajú len národnostné zádrapky


VŠIMLI SME SI

Hľadajú len národnostné zádrapky

Viliam KOMORA – Foto: SNN

Stredisko národnostných vzťahov Matice slovenskej (SNV MS) sa 12. februára obrátilo na Ministerstvo vnútra SR s podaním o podozrení z protiprávneho konania pri dvojjazyčnom označovaní niektorých železničných staníc v maďarskom jazyku.

„SNV MS z viacerých médií zaznamenalo vyhlásenie predsedu Strany maďarskej komunity (SMK) Józsefa Berényiho, že jeho politická strana plánuje vo štvrtok 14. februára osadiť na niektoré železničné stanice označenia v maďarskom jazyku. Umiestňovanie označení na železničných i na autobusových staniciach sa vykonáva na základe platných právnych predpisov, ktoré neumožňujú dvojjazyčné označovanie. Iniciatíva SMK sa preto aj podľa informácií z médií javí ako protiprávna. Táto aktivita nie je vhodná ani z dôvodu súčasnej  ekonomickej krízy, ktorá sa bytostne týka všetkých občanov Slovenskej republiky bez ohľadu na národnostnú a jazykovú príslušnosť,“ uvádza sa v spomínanom podaní, ktoré bolo dané na vedomie aj Ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a Ministerstvu kultúry SR.

dvojjayzčná tabuľa GALANTAOddelenie vnútorných vecí Ministerstva vnútra SR zaslalo 22. februára t. r. Matici slovenskej odpoveď, v ktorej dalo za pravdu matičnému podaniu. Doslovne uvádza, že toto uvedené konanie podľa citovaných ustanovení zákona o používaní jazykov národnostných menšín „... bude protiprávne. V danej veci ministerstvo vnútra upozorní dotknuté osoby na nezákonnosť konania“. Protiprávne konanie SMK, ako aj extrémistických maďarských národnostných zoskupení, ktoré sa usilujú porušovať slovenské právne predpisy a vyvolávať národnostnú intoleranciu, budeme na stránkach SNN ďalej sledovať.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.