3 otázky pre: Róberta NĚMEČKA, nového riaditeľa Galérie Jána Koniarka v Trnave


3 otázky pre: Róberta NĚMEČKA, nového riaditeľa Galérie Jána Koniarka v Trnave

Zhováral sa Tibor B. HAČKO

Trnavská galéria mala za nedlhé obdobie už troch riaditeľov. Môže sa pri takejto obmene hovoriť o koncepčnom napĺňaní jej hlavného poslania?

Osobne vidím poslanie galérie s krajskou pôsobnosťou najmä v uspokojovaní kultúrnych potrieb občanov kraja. Tiež má svoju zodpovednosť voči súčasným tvorivým umelcom. Predchádzajúcim riaditeľom patrí v tomto smere moja vďaka. Koniarkova galéria má kredit v odbornej i širokej návštevníckej obci. V umení je veľmi veľa protichodných názorov a tvrdenie, že práve toto umenie alebo tento štýl je pravý, jedinečný a súčasný je zavádzajúce. Dokonca je zložité odlíšiť umenie profesionálov a amatérov. Hlavným arbitrom umenia je len čas.

Je naozaj obdivuhodné, čo neveľký kolektív 10 – 12 zamestnancov s mizivými prostriedkami v minulých rokoch aj vlani dokázal. Ako mienite zúročiť vklad týchto nadšencov?

Nemožno sa stále vyhovárať len na rozpočet – a to platí i pre našu príspevkovú organizáciu. Chcem však apelovať na spoluobčanov, obyvateľov Trnavy, aby spojili svoju podvečernú a nedeľnú prechádzku s návštevou galérie. Aby sa školy zaujímali o dianie v galérii a prišli so žiakmi aspoň na dve vytypované výstavy v roku, aby výtvarná estetika prenikla do bytov a aby rodičia dali svoje deti v letných mesiacoch do „tvorivých dielní“. Akokoľvek sa budeme usilovať, bez návštevníka nie je výstava výstavou.

● Aké sú vaše predstavy o jej popularizácii a predstavovaní činnosti.

Naplníme informáciami webovskú stránku galérie a tiež obsadíme aspoň 3 – 4 stále informačné tabule na frekventovaných miestach v meste. Rátame tiež so spoluprácou s miestnymi televíznymi a rozhlasovými okruhmi. Na rok 2013 pripravujeme v priestoroch Kopplovej vily štyri pôvodné autorské výstavy, jednu putovnú výstavu v spolupráci so Záhoráckou galériou v Senici a tri výstavy viacerých autorov v spolupráci so SNG.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.