3 OTÁZKY PRE: Mons. ThLic. Mariána GAVENDU, katolíckeho kňaza


gavenda hovorca KBS3 OTÁZKY PRE: Mons. ThLic. Mariána GAVENDU, katolíckeho kňaza

Zhováral sa Ivan BROŽÍK -  Foto: archív SNN

● Stalo sa čosi nepredstaviteľné – cirkev prišla o pápeža, ale ten pápež je živý, zdravý.

Samozrejme, že sa táto otázka vynára, pretože obyčajne naše generácie vnímajú odchod pápeža ako čosi, čo prichádza spolu s jeho smrťou. Ale pravidlá pre obdobie uprázdneného pápežského stolca – čas sedisvakancie – sú jasné. Tu je skôr akousi neznámou samotný fakt odstúpenia pápeža. A naozaj rébusom pre predstaviteľov cirkvi je teraz vyriešiť napríklad aj to, aké postavenie v jej radoch bude mať abdikovaný Svätý Otec. Bude napríklad emeritný kardinál?

Čo sa stane večer v posledný februárový deň, keď sa uprázdni pápežský stolec?

Vedenie cirkvi podľa už známych pravidiel preberie 28. februára o 20. hodine – ako už oznámil Benedikt XVI. čas, v ktorom odíde z pápežského stolca, dekan kardinálskeho zboru. Tento dekan je viazaný záväznými smernicami. Pretože aj v cirkvi platí systém, že keď končí pápež svoje funkčné obdobie, končí sa aj právomoc jeho takzvanej vlády. Cirkev však treba spravovať aj v tomto období. Nie je to obdobie bezvládia, ide iba o neobsadený stolec. Na všetkých kongregáciách, to je niečo ako naše ministerstvá, sa však zastavuje platnosť oprávnenia funkcií. Veď ani v našom štáte sa nemôže stať, že by padol predseda vlády a ministri by ešte vydávali rozhodnutia. V cirkvi platí ten istý princíp moci.

Prejde štyridsať dní pôstu a príde Veľká noc, jeden z najväčších sviatkov veriacich...

Veľká noc je veľký argument. Vieme si predstaviť, že by bola bez pápeža, napokon to hrozilo v čase, keď sa ku koncu svojej pozemskej púte blížil Benediktov predchodca Ján Pavol II., bola by to však veľmi smutná Veľká noc. Dá sa takmer na 99,9 desatín percenta pravdepodobnosti predpokladať, že svet spozná nového pápeža už niekedy v polovici marca.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.