Hodnotné stavby prekryté plachtami

V krátkom časovom slede sa dostáva na knižné pulty dielo z oblasti architektúry. Tentoraz je jeho autorkou docentka Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok na Fakulte Architektúry v Bratislave Jana Pohaničová.

 Rozsahom primeraná publikácia na 184 stranách odkrýva to, okolo čoho denne chodievame. Hodnotné stavby sú mnohokrát prekryté plachtami, zakrývajú hodnoty našich predkov a nie sú dostatočne vizuálne zvýraznené svojimi dejinami, čo je chybou magistrátov. Publikácia zároveň plynule nadväzuje na skôr vydané súborné dielo o architektúre z uvedeného obdobia pod názvom Rozmanité 19. storočie – Architektúra 19. storočia na Slovensku od Hefeleho po Jurkovičа, ktorého bola Jana Pohaničová spoluautorkou. Bez pátosu musíme vzdať hold ženám v slovenskej architektúre spomenutím aj pani Henriety Moravčíkovej. Obe lexikonicko-grafické diela sú skutočne jedinečnými monografiami a svojím druhom v slovenskej technicko-odbornej, ale aj spoločenskovednej literatúre sú vzácnosťou. Keďže Výnimočné stavby dlhého storočia majú predchodkyňu, ktorá zaznamenala značný ohlas v radoch odborníkov i v laickej čitateľskej verejnosti, môžeme očakávať rovnaký pôžitok z poznania architektonickej faktografie. Jana Pohaničová je významná slovenská teoretička architektúry 19. storočia na Slovensku. K napísaniu Výnimočných stavieb ju priviedol záujem o danú tému, nedostatok podobných publikácií slovenskej proveniencie na knižnom trhu, ale aj úspech, ktorý vyvolala predchádzajúca monografia. Výnimočné stavby dlhého storočia predstavujú výber z toho najvýznamnejšieho, čo v 19. storočí v slovenskej architektúre vzniklo. Pre tých, čo prejavujú záujem o naše kultúrne dedičstvo, pripravuje Jana Pohaničová mostné prepojenie a zainteresovaný pohľad na výnimočné stavby realizované v období, ktoré je v odborných kruhoch nazývané dlhé storočie. Trpezlivosť pri skúmaní archívnych materiálov, poctivá systematická drina autorky umožňuje preniknúť aj do osudov tvorcov stavieb, ich objednávateľov a v neposlednom rade mecenášov architektúry. Čitateľ má jedinečnú príležitosť rozšíriť si svoj vzdelanostný obzor začítaním sa do tejto reprezentatívnej publikácie a zaiste ho privedie aj k návšteve alebo naplánovaniu si výletov k predstaveným stavbám. Miestny bedeker môžete pokojne odložiť.

Tibor B. HAČKOPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.