3 otázky pre: Mariána TKÁČA, predsedu Matice slovenskej


marián tkáč 150 px3 otázky pre: Mariána TKÁČA, predsedu Matice slovenskej

Idea národných pútí na Devín je správna

Zhováral sa Maroš BANČEJ

Foto: autor

● Pán predseda, ako hodnotíte druhú Národnú púť na Devín?

Vnímam to tak, že obnovujeme tradíciu pútí na Devín. Vlani sme začali, teraz pokračujeme a zisťujeme, že všetko dobré sa rodí v bolesti. Druhá Národná púť na Devín dokázala, že myšlienka stretnutia ľudí so vzťahom k národným tradíciám, k viere a k slovenskej spolupatričnosti, je správna. Niekto by mohol povedať, že oproti prvému ročníku prišlo o niečo menej účastníkov, ale musíme si uvedomiť, že v dnešnej dobe, keď celosvetová kríza zďaleka neskončila, nie je vôbec jednoduché finančne utiahnuť cestu na Devín napríklad z východného Slovenska.

Viem, že nielen mňa osobne zarazila skromná účasť médií na Devíne...

Zdá sa, že mnohé súkromné médiá sú v rozpakoch, ak sa použije termín vlastenectvo. Možno ani nie novinári, ale tí, ktorí dané médiá vlastnia, majú radšej slovo vlastníctvo, ako vlastenectvo. Na druhej strane sa stalo, že na prvej púti nemenovaná filmárka nafilmovala účastníkov a potom všetko prekrútila a nasadila národne uvedomelým ľuďom psiu hlavu, že vraj Krehká identita. Jednoducho, stále sa nájdu ľudia, ktorí nám chcú prekaziť pocit zdravého vlastenectva. Použijem slová klasika: Buďme teda hrdí a nedajme sa! Keď Boh s nami, kto proti nám?

Aká by mohla byť z vášho pohľadu rodiaca sa tradícia Národnej púte povedzme o takých desať rokov?

Národná púť na Devín bude presne taká, ako ľudia dokážu vnímať základné hodnoty, medzi ktoré patrí národné povedomie či odkaz našich vierozvestcov – svätých Cyrila a Metoda. Ja som opatrný optimista a verím, že o desať rokov budú nad staroslávnym Devínskym hradom viať slovenské vlajky a delegácie z celého Slovenska pôjdu vzdať poctu našim vierozvestcom do znovu obnovenej baziliky. Základom je nebáť sa a skutočne pracovať na národa roli dedičnej.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.