Islamskí prisťahovalci menia charakter Európy


minaretHlahol zvonov ani na kresťanskom kontinente nemusí byť večný

Islamskí prisťahovalci menia charakter Európy

Eva ZELENAYOVÁ – Foto: archív

Na travertínovom zábradlí rampy, ktorá mala slúžiť ako vchod do obchodného domu Prior (dnes MY) na bratislavskom Kamennom námestí, visí tabuľa: Súkromný pozemok. Nevedno, čo chce táto tabuľa okoloidúcim povedať, lebo je umiestnená na najrušnejšom verejnom priestranstve v centre mesta. Zvyčajne sa pri takýchto tabuliach objaví iná: Vstup zakázaný! Pred obchodným domom však nič také nevidno. Pravda, mesto má záujem predať Kamenné námestie, lebo z vlastných zdrojov nedokáže zabezpečiť jeho revitalizáciu.

Hotel Kyjev a niekoľko nehnuteľností v tejto lokalite už vlastní developerská skupina Lordship a obchodný dom spoločnosť Tesco. Podobne sa uvažuje o budúcnosti Námestia SNP pred Starou tržnicou, kde sa nachádzajú vzácne archeologické nálezy...

VŠADEPRÍTOMNÁ HANBA

Bratislava je hlavné mesto Slovenska, azda by si zaslúžila viac pozornosti, než sa jej dostáva. Stačí vystúpiť z vlaku na hlavnej stanici a domácich musí fackovať pocit hanby. Nielen úbohá (ne)architektúra, ale aj neporiadok a špina pôsobia odpudzujúco. Priestranstvo pred Slovenskou národnou galériou alebo samotná budova Slovenského národného múzea predstavujú skôr pamätníky absolútnej ľahostajnosti voči svojmu mestu než príjemný kultúrny zážitok, aký by človek od týchto inštitúcií očakával.

Nedávno sa cez internet rozšírila fáma, že na Kamennom námestí už tohto roku začnú stavať mešitu s minaretmi. Na internetovej stránke sa dá nájsť aj jej vizualizácia. Nachádza sa presne oproti rampe do obchodného domu MY. /Pozn. SNN: Projekt sa dokonca šíri cez konto na sociálne siete Facebook https://www.facebook.com/pages/Me%C5%A1ita-v-Bratislave/426655397462673. Redaktor SNN sa snaží administrátorov tohto konta kontaktovať. Zatiaľ neúspešne./

mešita v BA 1„Je to úplná hlúposť, ktorú niekto šíri zámerne, aby poškodil mesto Bratislava. Určite tam žiadna mešita nebude,“ reagoval na náš mail primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Stránka totiž informuje, že Občianske združenie Islam na Slovensku v spolupráci s priateľmi islamu v Bratislave odkúpili pozemky na výstavbu prvej mešity na Slovensku. A ďalej uvádza, že výstavba bude slávnostne otvorená 3. mája 2014, pričom kolaudácia je naplánovaná na 31. júla 2015. Dokonca zmieňuje aj meno projektanta (Ing. Radoslav ´Abdulmesíh) a stavbyvedúceho (Jozef Nagy). Prvá mešita na Slovensku má byť vybudovaná na Kamennom námestí pri obchodnom dome a jej súčasťou má byť prvá moslimská základná škola. Jej otvorenie, uvádza sa na stránke, je plánované na školský rok 2015/2016.

NEREGISTROVANÝ

Islam na Slovensku nie je medzi registrovanými cirkvami a na Ministerstve kultúry SR sa ani takáto žiadosť nenachádza. Moslimskú komunitu na Slovensku tvorí okolo päťtisíc členov a sú to väčšinou prisťahovalci a ich rodinní príslušníci. Podľa zákona 308/1991 žiadatelia o registráciu cirkvi a náboženskej spoločnosti musia preukázať, že majú dvadsaťtisíc plnoletých členov s trvalým pobytom na území SR a so slovenským občianstvom. Podľa informácie MK SR na Slovensku oficiálne mešity nejestvujú, ale to neznamená, že moslimovia nemajú svoje modlitebné miesta. Právny poriadok SR im garantuje úplnú náboženskú slobodu. No podľa prieskumu Ministerstva vnútra SR vyšlo najavo, že viac než polovica Slovákov by vo svojom okolí nechcela mať mešitu.

MAJÚ PROJEKTY

Už pred siedmimi rokmi týždenník Plus 7 dní v článku Islam po slovensky uviedol, že Islamská nadácia sa o výstavbu mešity v Bratislave usiluje už niekoľko rokov a vlastní v Bratislave lukratívny pozemok, no z magistrátu dostala už niekoľkokrát zamietavé stanovisko k stavebnému povoleniu, a to od samotného primátora.

„Máme hotové projekty. Rátame v nich aj s rozsiahlou knižnicou, kultúrnou sekciou, obchodíkmi s typickými arabskými komoditami aj s neodmysliteľnou predajňou korenín, kávy, čajov. Každá európska metropola okrem našej má už svoje islamské centrum či mešitu, a to zohráva dôležitú úlohu vo vzťahu k verejnosti. Máme v úmysle v ňom robiť prednášky, diskusné fóra i kultúrne podujatia,“ povedala pre Plus 7 dní Zuzana Hasna, ktorej manžel pôsobí ako správca nadácie.

V súčasnosti ľudia islamského vierovyznania majú v Bratislave k dispozícii tri centrá. Dve malé na Obchodnej ulici a tretie na Jaskovom rade, kde bývalú diskotéku premenili na miesto duchovných stretnutí. Veria, že súčasný primátor Milan Ftáčnik bude ústretovejší voči ich požiadavkám než jeho predchodca. A ako sa vyslovil hovorca Komunity moslimov na Slovensku, aj Slováci si budú musieť v blízkom období zvyknúť na to, že sa v spoločnosti budú stretávať so zahalenými ženami...

Podľa najnovších štatistických údajov sa ku kresťanstvu vo svete hlási približne 2,4 miliardy ľudí z celkového počtu 7,2 miliardy obyvateľov. K rímskokatolíckej cirkvi 1,2 miliardy. Druhé najpočetnejšie náboženstvo sveta je islam s 1,7 miliardy prívržencov. Údaje uverejnil český Katolický týdeník č. 6. Na Slovensku zatiaľ neevidujeme radikálne prejavy moslimov, hoci v diskusiách k uverejneným článkom s moslimskou problematikou zaznievajú aj také. A nielen radikálne, ale aj plné nenávisti..., ako napríklad: Slováčikovia, deti drotárov, pastierov a honelníkov ... priemerné IQ Arabov je 102, zatiaľ čo Slováčikov len úbohých 89 ... fuj, hanba, hnus, islamofóbne svine, hanbite sa ... a podobne.

ZNEPOKOJUJÚCE SIGNÁLY

Kým na Slovensku zatiaľ neevidujeme náboženské nepokoje vyvolané moslimskou komunitou, v niektorých európskych krajinách ide o otvorený konflikt. V Belgicku, vo Francúzsku a v Taliansku platí zákon o nosení buriek a závojov, čo zákonodarcovia zdôvodňujú identifikáciou osoby. V roku 2012 zaznamenali v Bruseli útok moslimky na policajtku, ktorá ju upozornila na zákon a žiadala, aby si sňala burku a legitimizovala sa. Tá jej zato zlomila nos. Islamista Fouad Belkacem, považovaný za zodpovedného z rozpútania náboženských nepokojov v Belgicku, povedal, že moslimka konala správne a policajtka môže byť rada, že prežila. Belgičanov vyzýval, aby opustili krajinu, ak sa im nepáči islam.

Vo Švajčiarsku moslimovia požadovali zmenu vlajky, lebo symbol bieleho kríža na červenom pozadí podľa nich porušuje práva nekresťanských komunít vo Švajčiarsku. Sylvia Fluckiger z konzervatívnej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) sa vyjadrila, že požiadavky moslimov sú v krajine neakceptovateľné, s vlajkou neplánujú žiadne zmeny a ak budú zvyšovať svoje požiadavky, zmenia ústavu. Z vyše ôsmich miliónov obyvateľov štátu je 1,8 milióna prisťahovalcov, z nich takmer štyristotisíc sa hlási k tvrdému jadru moslimov. Ostatné referendum v krajine o obmedzení počtu prisťahovalcov kvótami iniciovala práve SVP. Predstaviteľov Európskej únie znepokojilo švajčiarske referendum, ale europoslanec Nigel Farage z Veľkej Británie o výsledku referenda povedal, že „je skvelou správou pre tých, ktorí milujú slobodu a národnú suverenitu v Európe“.

SÚKROMNÝ POZEMOK

Spoločnosť Lordship vlastní na Kamennom námestí väčšiu časť bloku ohraničeného ulicami Dunajská, Rajská, Špitálska a Štúrova. Zostáva tritisícpäťsto štvorcových metrov vo vlastníctve mesta. Ani po verejnej prezentácii, ktorú magistrát uskutočnil v decembri minulého roku, nebolo jasné, čo na tejto ploche mieni investor postaviť. Čo ak to bude mešita? Slovensko má tiež vo svojom štátnom znaku kríž...



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.