Jednotná daň nie je nemenná modla


Začiatok s čistým stolom predpokladá dôkladné upratanie terajšieho daňového neporiadku

Ivan BROŽÍK

Keď počtári z radcovského zboru Ivana Mikloša naposledy zvyšovali daň z pridanej hodnoty na dvadsať percent, sľubovali, že je to len dočasné. Po zlých skúsenostiach vieme, aká môže byť dočasnosť v našich podmienkach. Môže trvať aj vyše dve desaťročia. Daň z pridanej hodnoty však môže ísť dolu oveľa skôr.

Ukazuje sa, že nie je vylúčená ani úroveň DPH pätnásť percent. Pri mesačných rodinných výdavkoch vo výške asi tisíc eur by to znamenalo úsporu celých päťdesiat eur na domácnosť. Pre mnohých je to naozaj veľký peniaz.

RECEPTY PRE ROZPOČET

Rozkývanie daní nie je jediný recept SMER-u na ozdravenie rozpočtu. Rozhodujúcim je ich výber. Pri lepšom a dôkladnejšom výbere DPH by sa dane vôbec nemuseli zvyšovať. Naopak, mohli by sa znížiť z dvadsiatich percent až na pätnásť. Upratanie v daňovom neporiadku bude mať na starosti ako prvú a najdôležitejšiu úlohu pravdepodobný minister financií Peter Kažimír. „Určite bude potrebné sa tým zaoberať a všetci si to dostatočne uvedomujeme,“ potvrdil. Pritom zostáva v platnosti zámer nastupujúcej vlády zdaniť vyšším percentom nadštandardné príjmy, zisky bánk, pravdepodobne aj alkohol a cigarety, hazard i luxusný tovar. Novinkou je tiež úvaha diferencovane zdaňovať luxusné nehnuteľnosti, čo by zas prinieslo viac eur do samosprávnych rozpočtov. Len pre úplnosť – celková strata na zlom výbere DPH dosahuje v absolútnych číslach takmer dva a pol miliardy eur.

VERZIA VÍZIÍ VÍŤAZA

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v gratulácii víťazovi našich parlamentných volieb Robertovi Ficovi okrem iného vyjadril nádej, že „verí v jeho víziu stabilizácie verejných financií, ktorá povedie k posilneniu hospodárskeho rastu a tvorbe nových pracovných miest“. V minulom vládnom období SMER-u sa znížili dane najmä ľuďom s nižšími príjmami, a to zvýšením nezdaniteľného minima, zamestnaneckej prémie a daňového bonusu na dieťa. O deväť percent klesla DPH na lieky, zdravotnícke pomôcky, knihy a učebnice. Čo je mimoriadne zaujímavé, SMER znížil daň a cenu nafty o 0,13 eura na liter a ani raz napríklad nezvýšil cenu diaľničných známok. Ak je toto cesta, ktorej verí aj predseda Európskeho parlamentu, potom na Slovensku majú konečne nádej na zlepšenie životnej situácie aj tie sociálne najslabšie skupiny. Treba však najskôr zvládnuť následky nedávneho obdobia, ktoré tu bolo od samopádu vlády vlani na jeseň. „Podľa všetkého na Slovensku ... fungujú len benzínové pumpy; aj tam sa predáva najdrahší benzín,“ charakterizoval ho Robert Fico. Narážal pritom na situáciu v zdravotníctve, školstve a na nefungujúci informačný systém vo Finančnej správe SR. „To má za následok nefunkčnosť celého daňového systému,“ dopovedal víťaz volieb.

                                                                                                                              Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.