K petícii o stave Národného pokladu SR

simonMinisterstvo vnútra SR a Ministerstvo kultúry SR dostanú hárky s podpismi ľudí, ktorí vyjadrujú podporu Petícii za zistenie skutočného stavu Národného pokladu Slovenskej republiky. Petičný výbor v zostave Jozef Šimonovič, Libuša Klučková, Jaroslav Rezník, Ľubomír Juriga-Brankovič, Daniela Suchá a Eva Kristinová poveril zastupovaním v styku s orgánom príslušným na prešetrenie a vybavenie petície Jozefa Šimonoviča.

Vo vyhlásení petície sa hovorí: My občania Slovenskej republiky, ako aj darcovia na Národný poklad SR v záujme historickej pravdy máme právo vedieť, aký je osud Národného pokladu Slovenskej republiky. Čo to konkrétne znamená v praxi?
Žiadame Nadáciu Matice slovenskej, aby zverejnila správu o skutočnom stave verejnej zbierky na Národný poklad Slovenskej republiky v peňažnej, vecnej a kovovej podobe. Tiež žiadame príslušné orgány verejnej správy, aby poskytli súčinnosť orgánom Matice slovenskej pri zisťovaní skutočného stavu Národného pokladu SR.

Verejnosť môže byť prekvapená tým, že Matica slovenská organizuje petíciu, aby sa dozvedela dôležité fakty od nadácie, ktorá nesie jej meno. Prečo je to tak?
Nadácia MS vo svojom názve síce používa meno Matice slovenskej, ale právne ide o dva rozdielne subjekty. Vyhlásenie Nadácie MS o existencii Národného pokladu SR nie je správou, ktorá by vysvetlila, aký je skutočný stav pokladu. Zástupcovia Matice slovenskej neboli pri otvorení trezoru, ktoré nezodpovedá právnym predpisom. Nadácia MS sa v konaní údajnej inventúry svojho majetku vyhlásila za vlastníka verejnej zbierky na Národný poklad SR. Matica slovenská však zastáva právny názor, že vlastníkom Národného pokladu SR sú občania Slovenskej republiky. Nadácia MS nezodpovedala základnú otázku, prečo v rozpore so zákonom znížila hodnotu Národného pokladu SR takmer o 800 tisíc eur, ktoré nadácia pri spravovaní pokladu vložila do nebankovej finančnej spoločnosti. Nadácia tiež neodpovedala, či vyzbieraná vecná a kovová štruktúra pokladu od roku 1993 je zachovaná, a pokiaľ nie, ako môže zdôvodniť prípadný úbytok z hodnoty pokladu.

Členovia MS, domáci i zahraniční darcovia do zbierky na národný poklad, všetci občania SR, ale i krajania za hranicami sa môžu pýtať, čo konkrétne okrem vypísania petície Matica smerom k Nadácii MS podnikla...
Formálnu požiadavku v písomnej forme, týkajúcu sa Správy o skutočnom stave verejnej zbierky na Národný poklad SR, odovzdali zástupcovia Matice slovenskej predstaviteľom Nadácie Matice slovenskej 15. 10. 2012 v Martine.

(rkh)

 

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.