Každoročná penzijná tajnička je už vyriešená

Je zvýšenie dôchodkov na rok 2014 o deväť eur dosť alebo málo?

Každoročná penzijná tajnička je už vyriešená

Martin MITOŠINKA – Karikatúra: Ľubomír KOTRHA

Každoročná tajnička o tom, o koľko sa budú valorizovať dôchodky na ďalší rok, má pre rok 2014 už svoje riešenie. Starobný dôchodca nepoberajúci iný typ dôchodku si od januára polepší o takmer deväť eur. Je to dosť? Na otázku v nadtitulku by každý dôchodca odpovedal so stopercentnou zhodou rovnako: Nie! Priemerný starobný dôchodok dosahoval ku koncu augusta úroveň 390 eur.

Je to suma, ktorá penzistom veľa dôvodov na úsmev nedáva. Ale aj valorizácia dôchodkov je len obrazom toho, čo sa deje v spoločnosti.

SPOJENÉ NÁDOBY

Základná schéma súčasnosti – ľudia majú problémy nájsť si, či udržať si prácu, a tí, čo ju majú, sú zmierení so všeobecným zmrazovaním platov, a tak nekupujú to, čo nevyhnutne nepotrebujú, a ceny pre nízky dopyt rastú pomalšie – sa totiž odráža aj vo výške prídavku k dôchodku. Sú to totiž faktory, ktoré sumu zvyšovania dôchodkov ovplyvňujú – rast priemernej mzdy a vývoj inflácie. A keďže obe boli v sledovanom období nízke (priemerná mzda na Slovensku sa podľa Štatistického úradu v prvom polroku tohto roka medziročne zvýšila o 2,9 percenta a medziročný rast spotrebiteľských cien na Slovensku bol v prvom polroku tohto roka plus 1,9 percenta), nízky bude aj prírastok v peňaženkách dôchodcov. Dôchodcovia tak priamo doplácajú na vplyv krízy – ich príjem je priamo závislý od spotrebiteľských determinantov a od vývoja ekonomiky.

SLABÁ KÚPNA SILA

senior smutnýKým v roku 1991 bol podiel priemernej výšky starobného dôchodku k priemernej mzde vyše 53 percent, v minulom roku to bolo len okolo 46 percent. Inými slovami, v porovnaní so zamestnanými ľuďmi si dôchodcovia môžu kúpiť menej ako pred dvadsiatimi dvoma rokmi. Ešte jedno číslo uveďme: keď tento rok v januári dostali dôchodcovia svoje penzie prvýkrát zvýšené o pevnú sumu – prilepšili si o vyše dve eurá viac, ako to bude v januári 2014. Aj preto sa stále ozývajú hlasy, ktoré smútia za predchádzajúcim modelom výpočtu dôchodkov o percentá. Keby sa aj na budúci rok valorizovalo tak ako do vlaňajška, teda takýmto percentuálnym „švajčiarskym“ systémom, dôchodcom by penzie vzrástli o 2,4 percenta. Teda napríklad seniorovi s priemerným starobným dôchodkom 389,48 eura by na penzii pribudlo 9,40 eura, vdove 5,70 a ťažkému invalidovi 4,70 eura. Poberatelia vyšších dôchodkových dávok by si však polepšili oveľa výraznejšie a naopak tí s najnižšími penziami by dostali menej. Pre väčšinu, približne 60 percent poberateľov starobných dôchodcov, je však nový systém výhodnejší.

ŽIVOT V SIETI

Ďalšou významnou zmenou, o ktorej význame hádam netreba filozofovať, je zavedenie minimálneho dôchodku. Ten by mal zaručiť, aby ľudia, ktorí si dôchodkové poistenie platili z minimálnej mzdy, nepadali do sociálnej siete a neboli odkázaní na sociálne dávky. V súčasnosti má totiž na Slovensku dôchodok nižší ako 190 eur, čo je výška životného minima, tridsaťtisíc starobných dôchodcov. A netreba zabudnúť ešte na jeden moment, ktorý bude mať veľký vplyv na dôchodky, resp. na odchod do dôchodku – ministerstvo chce do konca roka 2017 vykonať analýzu možností na zavedenie alternatívy k súčasnému odchodu do starobného dôchodku...

Súčasťou tejto analýzy má byť stanovenie počtu rokov dôchodkového poistenia, nad ktoré nebude ďalšou podmienkou pre nárok na plný starobný dôchodok fyzický vek. Ministerstvo by tiež malo zanalyzovať možnosti na zásadné zvýšenie minimálneho počtu rokov dôchodkového poistenia potrebných pre nárok na plný starobný dôchodok až na úroveň tridsiatich rokov. V súčasnosti stačí na nárok pätnásť rokov dôchodkového poistenia. Znamenalo by to okrem iného aj zavedenie možnosti postupného odchodu do dôchodku.  Znie to trochu ako sci-fi, aspoň zatiaľ.

O koľko sa zvýšia?

Nekrátené dôchodky

Penzia Zvýšenie (v eurách) 2013 Zvýšenie (v eurách) 2014
Starobný dôchodok  11,20  8,80
Predčasný starobný dôchodok  11,50  8,90
Invalidný do 70 percent   5,90  4,50
Invalidný nad 70 percent  10,10  7,80
Vdovský a vdovecký sólo   7,30  5,70
Sirotský sólo   3,90  3,00

Krátené dôchodky z dôvodov súbehu

Penzia Zvýšenie (v eurách) 2013 Zvýšenie (v eurách) 2014
Starobný dôchodok 3,50 2,70
Predčasný starobný dôchodok 4,10 3,30
Invalidný do 70 percent 2,40 1,80
Invalidný nad 70 percent 3,60 2,80
Vdovský a vdovecký 3,20 2,50
Sirotský 1,90 1,50

 (Súbehové dôchodky sú také, keď poberateľ poberá dva a viac dôchodkov.)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.