Keď sa vykľuje šidlo z vreca


VŠIMLI SME SI

Keď sa vykľuje šidlo z vreca

(ddk)

Je to na neuverenie! Až po rokoch sa človek dozvie, že máme na Slovensku nos medzi očami. Nedávno na veľkej medzinárodnej konferencii, keď do Bratislavy prišla okolo tisícka prominentov, sme si vypočuli z úst svetovo známeho bývalého i terajšieho poradcu či radcu prezidentov USA, že mierové rozdelenie ČSFR a vznik dvoch samostatných štátov bol príklad demokratickej vyspelosti. Nuž, my sme vedeli dávno, že nejde o nacionalizmus, dávno sme vedeli, aké je to urážlivé dávať do jedného vreca – ako to úspešne robila súkromná televízna stanica – slovenských ústavných činiteľov s tými na Balkáne, ktorí nakoniec skončili pred medzinárodným súdom v Haagu.

Teraz sa zas dozvedáme inú pravdu, o ktorej sme roky nepochybovali: že Česi, Česká republika, jej vtedajší ústavní činitelia – prezidentom počínajúc – nedodržali nijakú zmluvu, ktorú so Slovákmi uzavreli. Bomba! Neviem pre koho je to novinka, ale zrejme je to nóvum, že sa takto môže hovoriť, že sa takto hovorí v Prahe a že tak hovorí ústavný činiteľ českej republiky z tých čias „rozpadu“, „zániku“ „rozdelenia spoločného štátu“. Ešte si však treba uvedomiť, pre koho to hovorí? Víkendové vydanie Pravdy to cituje v príspevku českého spolupracovníka Ondřeja Mrázeka ako „zaujímavú vetu“, ktorá odznela na pražskom literárnom festivale venovanom po dvoch desaťročiach slovenskej literatúre a jej znovu objavovaniu a znovu prekladaniu do češtiny, aby ju eventuálny čitateľ mohol lepšie vnímať. Autor sa netají, že oná veta o tom, ako Česi nedodržali nijakú zmluvu, ktorú so Slovákmi uzavreli –, „sa zaručene v českých médiách neobjaví“. Takže, v podstate sa nič nemení. My vieme už takých dvadsať rokov, že nijakú zmluvu „bratia“ nedodržali a že sa to v českých médiách neobjaví, to tiež nie je pre nás novinka. Novinkou však je, že sa to konečne objavilo z českého pera v médiu, ktoré len ťažko veruže možno zatracovať ako nacionalistické. Pravda sa napokon vždy ukáže, aj keď lož má pekné dlhé, dvadsaťročné nohy a rýchlo nimi prepletá. Neprekáža, že sa to nezjaví v českých médiách – úspechom je, že sa o tom dozvedia vnímaví čitatelia na Slovensku, kde hovoriť o vierolomnosti českej politiky bolo dlhé roky vlastne zakázané, spoločensky a mediálne trestné.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.