Kniha aktuálna vyše pol tisícročia

SNN37 9_KnihatyzdnaKniha týždňa

Erazmus Roterdamský: Chvála bláznivosti, Vydavateľstvo SSS, 2012

 „Môže byť niečo bláznivejšie, ako keď kandidát na úrad prosíka a líška sa ľudu? Keď si kupuje pomocou úplatkov jeho priazeň? Ak rozumnosť znamená správne si počínať v praktickom živote, ktorý si skôr zaslúži to čestné označenie?

„Rozumný“ mudrc, ktorý sa jednak z hanby, jednak z bojazlivosti do ničoho nepúšťa? A či pochábeľ, ktorého ani hanba, lebo ju nemá, ani nebezpečenstvo, lebo o ňom nepremýšľa, neodradí od ničoho? Hanba, potupa, výčitky a ohováračky môžu sa človeka dotknúť len natoľko, nakoľko je citlivý. Kto tento cit nemá, pre toho to nie je nijaké nešťastie; čo ti záleží na tom, že celý svet na teba pľuje, keď ty sám sebe tlieskaš?“

Tieto riadky môžu síce vyznievať ako kritika súčasného politického systému, no sú staré vyše päťsto rokov. Napísal ich Erazmus Rotterdamský v knižke Chvála bláznivosti, ktorá opakovane vyšla vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov. Autorov originálny prístup k bláznivosti, a teda ku kritike vo všetkých sférach života, nebol doteraz prekonaný. Približuje nám charakterové črty ľudí, ktoré sa nemenia ani s pribúdajúcim vedeckým pokrokom. Smutne poznamenáva, že všetky tvory sa uspokoja so svojou prírodou, iba človek sa usiluje prekročiť hranice svojho určenia „a pomocou svojich vedeckých výmyslov vedú (ľudia) ako giganti vojnu proti prírode.“

Erazmus nie je len ostrým kritikom, Erazmus predovšetkým núti zamyslieť sa nad fungovaním spoločnosti a zmyslom života. Rovnako dnes ako pred päťsto rokmi.

Eva ZELENAYOVÁPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.