KORENE a Slovakia plus pozývajú

K najvýznamnejším projektom Spoločnosti slovenskej inteligencie KORENE – ako zakladateľskej organizácie  Združení – patrí Stála konferencia slovenskej inteligencie (SKSI) Slovakia plus, ktorá vznikla v roku 1992 a ukázala sa natoľko životaschopná a potrebná pre slovenskú spoločnosť, že sa stala samostatnou organizáciou 

 

s vlastným programom a stanovami.  Hlavným predsavzatím SKSI Slovakia je  „organizovať a aktivizovať tvorivý duchovný potenciál slovenskej spoločnosti“ a „prezentovať a vlastným príkladom spolupráce slovenskej inteligencie aj realizovať ideu národného zmierenia, porozumenia a spolupráce“. A vytvoriť konečne perspektívnu koncepciu národnoštátneho života Slovákov. V priebehu svojej činnosti sa SKSI Slovakia plus vyprofilovala ako platforma pre spoluprácu národne uvedomelej slovenskej inteligencie a získala si celospoločenskú autoritu.
V zmysle predsavzatí a vytýčených cieľov sa na konferenciách vždy zúčastňovali a zúčastňujú aj nečlenovia našich Združení, čo je zároveň v súlade s ďalšími našimi zjednocovacími iniciatívami napomáhajúcimi proces kryštalizácie slovenskej spoločnosti na moderný politický národ.  Málokto – aj spomedzi zakladateľov – veril, že sa tento projekt ujme natoľko, že SKSI Slovakia plus uskutoční nielen desiatky konferencií, ale aj vydá (spolu s SSI KORENE) vyše pol stovky publikácií, ktoré podávajú  dnes už historické svedectvo autentických tvorcov najvýznamnejšej epochy moderných slovenských dejín.  
Prvý raz v slovenských dejinách má generácia zakladateľov novej tradície nášho slobodného národnoštátneho života možnosť a zároveň aj tú česť, ale najmä povinnosť, výsledky svojej práce a odkaz svojich skúseností – ako svoju generačnú štafetu ešte teplú dejinotvornými činmi – odovzdať  „zo živých do živých rúk“. Ak sa nám to podarí, zrušíme tým nielen stáročnú neblahú tradíciu generačnej diskontinuity slovenských dejín, ale splníme aj svoje poslanie a urobíme pre slovenský národ ten celospoločensky najžiaducejší akt, že sa spoja všetky národné sily, aby zabezpečili nášmu národu slobodný a dôstojný život vo vlastnom štáte ako optimálnom prostredí pre rast a rozvoj. 
Jubilejná 20. plenárna konferencia sa uskutoční  9. decembra 2011 na Ekonomickej univerzite v Bratislave pod názvom Národný štát v procese globalizácie a bude zhrnutím výsledkov všetkých našich doterajších konferencií a celej našej práce pre slovenský národ a jeho štát. Záverečné dokumenty ako generačný vklad poskytneme celej slovenskej spoločnosti, najmä jej predstaviteľom a zároveň ako generačný odkaz našim pokračovateľom.  Pozvaní sú všetci členovia Združení slovenskej inteligencie, priatelia a priaznivci tejto činnosti, aby sa stali účastníkmi symbolického aktu prvého odovzdania generačnej štafety v slovenských novodobých dejinách. 

Viliam HORNÁČEKPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.