Kto opraví mladým mravy?


BROŽÍK webPOZNÁMKA

Kto opraví mladým mravy?

Ivan BROŽÍK

Kto zapríčinil tento úpadok, zosurovenie, zdivočenie mravov? Čo ľudstvo zviedlo s ducha veličavou vbŕsť do bahna?“ pýta sa bard slovenskej poézie Pavol Országh-Hviezdoslav. Respektíve, pýtal sa ešte na sklonku leta 1914. Sme takmer o sto rokov ďalej na historickej osi vývoja civilizácie a zdá sa, otázka je stále aktuálna. Klinickí detskí psychológovia bijú na poplach, že medzi mládežou už vo veku do trinásť rokov nevídaným spôsobom rastie brutalita, surovosť, bezcitnosť sprevádzaná vulgárnosťou, obscénnosťou a predčasnou sexualitou bez pozitívnej emócie. Bežní občania registrujú čoraz viac napadnutí zo strany maloletých, trestné štatistiky tiež vypovedajú o čomsi spoločensky neprijateľnom. Vyjadrovanie sa mnohých „detí“ sa obmedzilo na spojky a zámená a medzitým už len samé vulgarizmy. Surovosť a bezcitnosť časti tejto vekovej skupiny mládeže sa odzrkadľuje na porozbíjaných zariadeniach ihrísk, parkov, kúpalísk, verejných priestranstiev ako takých. Z času na čas sa médiá pozastavia nad tým, čo sa deje na našich športových štadiónoch. A to je asi tak všetko. Hneď v druhej ruke natŕčajú programovú ponuku plnú obscénností, surovostí, bitiek, zabíjania a volajú to prevzatými a nie celkom zodpovedajúco použitými termínmi od show až po thriller. Počítačové hry sú už takmer len o zabíjaní. Mnohí rodičia až príliš neskoro zisťujú, čomu sa ich ratolesť venuje mimo ich dohľadu.

Z parlamentných lavíc u nás sme už v uplynulých rokoch počuli kadečo. Vrátane vulgárností a oplzlostí. Ale ani to nie je také dôležité ako najnovšia iniciatíva poslanca Branislava Škripeka. Zámerne neuvádzame jeho politickú príslušnosť, pretože v tomto prípade by mala byť absolútne podružná. Najmä pre jeho kolegov, poslancov NR SR. Liberáli a vyznávači dnes u nás všadeprítomnej americkej pakultúry označujú Škripeka za puritána, niektorí konzervatívci za fanatika, v politickom tábore naľavo od stredu ho nanajvýš tak ignorujú. Nechcú pochopiť, že poslanec prichádza s návrhom, nad ktorým by sme sa mali zamyslieť všetci, nielen tí na námestí Alexandra Dubčeka v Bratislave. My všetci dospelí, mnohí z nás rodičia či prarodičia. Branislav Škripek chce uskutočniť pokus, ktorého výsledkom má byť zneprístupnenie zdrojov vulgárnosti a perverzity neplnoletým. Práve tak ako majú zneprístupnený alkohol v predajniach či cigarety v trafikách. Škodia totiž zdraviu, najmä v štádiu fyzického vývinu mladého organizmu. Hrubosť, násilie, zloba, nemravnosť, zvrátenosť – to zas škodí psychickému vývinu mladej duše. Budú na „hradnom vŕšku“ o Škripekovom návrhu aspoň rokovať alebo nad ním hneď odmietavo mávnu rukou? Za ním sa totiž o tomto probléme pripravuje občianska petícia. A tú už nebudú môcť zákonodarcovia ignorovať.

 


 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.