Ladenie na spoločnú vlnu


rozhlas 1SLOVÁCI V ZAHRANIČÍ

Dušan MIKOLAJ

V pondelok 14. januára ráno sa začalo verejné pôsobenie Slobodného vysielača, v piatok 18. januára o siedmej večer odznela na novom internetovom rádiu prvá relácia nazvaná Na spoločnej vlne. Každý týždeň o tomto čase bude redakcia hodinu vysielania venovať problematike Slovákov trvalo žijúcich či dlhodobo pôsobiacich, pracujúcich, študujúcich v zahraničí. Keďže táto strana novín bola v premiérovom čase už pripravená do tlače, píšem o tom, čo by sme od tohto programu mohli perspektívne očakávať.

Relácia sa bude skladať z troch nosných častí: zo správ o živote krajanov, z publicistického portrétu osobnosti žijúcej v zahraničí a z aktuálnych postrehov. Najširší priestor, približne dve tretiny, chce redakcia venovať informáciám o tom, čím Slováci za hranicami žijú, čomu sa venujú. Infobox, čítané správy o aktuálnych udalostiach, bude zostavovaný z piatich, šiestich blokov tvorených z konkrétnych štátov, kde sú usadené početnejšie alebo aktívne slovenské komunity. Moderátor ich bude pripravovať na spôsob monitorovania aktuálnych i nadčasových informácií z krajanských portálov, novín, časopisov a rozhlasu a postupne i zo správ, ktoré budú krajanské organizácie, spolky a slovenské komunity súčasnej migrácie posielať na adresu rozhlasovej redakcie (krajania@slobodnyvysielac.sk">krajania@slobodnyvysielac.sk). Krátke správy budú dopĺňať reportáže a rozhovory s krajanmi, zaznamenávané priebežne prostredníctvom hovorov cez Skype. Informácie sa budú striedať s piesňami z krajín, o ktorých práve „bude reč“.

slobodný vysielačDruhou, päť- až desaťminútovou rubrikou vo vysielaní bude VIP, teda Vysoko inšpiratívna postava. Autori príspevkov v nej predstavia život a dielo osobností, ktoré sa významným spôsobom pričinili o pozdvihnutie povedomia Slovákov v domovskej krajine aj krajanov žijúcich vo svete. Na začiatku si budú všímať životné osudy a prácu ľudí tvoriacich dejiny slovenského vysťahovalectva, nežijúce osobnosti priblížia spomienkami ich príbuzní a priatelia. Postupne budú predstavovať výnimočné aktivity našich súčasníkov pôsobiacich v oblasti vedy, výskumu, športu, umenia v zahraničí, kde získavajú verejné uznania a popularitu a zaslúžia si, aby sme ich spoznávali aj u nás doma. Porozprávajú sa s nimi o živote za hranicami vlasti, o ich práci, záujmoch a záľubách. Cez nich predstavia aj vzťahy a činy aktivistov slovenských komunít. Možno očakávať, že do rubriky osobitne prispejú krajanské organizácie, ktoré dôverne poznajú desiatky významných osobností zo svojho bezprostredného okolia a svojimi spoločenskými aktivitami priamo tvoria príbehy vhodné na profilové či reportážne spracovanie.

Poslednou „päťminútovkou“ v hodinovej relácii bude rubrika Váš príbeh na záver. Ambíciou tvorcov je, aby sa stala bezprostredne kontaktovou. Popri existencii klasických telefónov na to priam nabádajú mnohoraké internetové siete. Na nich spontánne a vlastne priam nepretržite komunikuje najmä mladá generácia, ktorá odchádza zo Slovenska v podstate z iných dôvodov ako pred rokom 1989. Dohovárajú sa navzájom ponad štáty i kontinenty, majú bezprostredné zážitky zo svojho bežného života, nezaťažené postrehy na dianie doma či v cudzine.

Moderátorom relácie Na spoločnej vlne je Boris Koroni, známy z viacerých spravodajských a publicistických rozhlasových relácií. Od roku 2004 pôsobil v regionálnych (Rádio REBECA, Regionálna AZ-TV, Regionálna RTV) aj v celoslovenských rozhlasových a televíznych staniciach (Slovenská televízia, Rádio Lumen). Teraz sa rozhodol zúročiť svoje profesionálne skúsenosti v reláciách projektu Slobodný vysielač. Pre SNN o tom povedal: „Momentálne oslovujeme v zahraničí spolky aj jednotlivcov, ktorí by boli ochotní s nami spolupracovať a dodávali nám konkrétne príspevky o aktuálnom dianí u nich doma. So záujmom o spoluprácu sa nám ohlásili už spolky a jednotlivci z USA, Kanady, Libanonu, Maďarska, Ukrajiny, Chorvátska, Čiernej Hory, Českej republiky, Nemecka. Samozrejme boli by sme radi, keby bol okruh našich prispievateľov čo najširší. A radi by sme spolupracovali priamo aj so slovenskými rádiami a s televíziami v zahraničí, aby sme od nich mohli preberať hotové príspevky či celé programy, ktoré vysielajú pre slovenskú menšinu u nich doma.“

Podrobnejšie informácie nájdete na internetovej stránke http://www.slobodnyvysielac.sk. Na nej môžete počúvať aj rozhlasové vysielanie. Ku krajanskej téme, ktorá sa stane, verme, jednou z nosných relácií, moderátor uvádza, že podľa oficiálnych cenzov, odhadov zastupiteľských úradov Slovenskej republiky a krajanských organizácií v súčasnosti žije vo viac ako 50 krajinách sveta približne 2 200 000 osôb a ich potomkov hlásiacich sa k slovenskému pôvodu. Nezanedbateľné pritom je, že mnohí aktívne propagujú Slovensko, prezentujú jeho kultúru a vytvárajú nezanedbateľnú časť spoločnej integrálnej kultúry. Informovania o živote Slovákov v zahraničí teda nikdy nebude nazvyš.

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.