V čase spolupatričnosti


ZAHRANIČNÍ SLOVÁCI

Claude BALÁŽ

December minulého roka sa aj medzi krajanmi niesol v znamení vianočných sviatkov. Medzi veriacich najslovenskejšej osady v Maďarsku zavítal 26. decembra 2012 bratislavský pomocný biskup, titulárny biskup J. E. Mons. doc. ThDr. Jozef Haľko, PhD. V Kostole svätého Kríža v Mlynkoch celebroval slávnostnú svätú omšu spolu s miestnym farárom Zoltánom Szalayom.

Slováci na Cypre, členovia Zväzu priateľstva Cyprus – Slovensko uskutočnili decembrový výlet v Troodose. Deti z klubu Valaška na ňom privítali Mikuláša pestrým programom. V divadle J. Słowackého v Krakove sa uskutočnilo oblátkové stretnutie Malopoľského vojvodstva. Slovenská samospráva Budapešti usporiadala 15. decembra v divadelnej sále na ulici Akadémia č. 1 tradičné Verejné zasadnutie spojené s Dňom budapeštianskych Slovákov. Ten je už tradične spojený so slovenskými Vianocami.

Členovia slovenskej komunity v Belgicku sa po sv. omši stretli 6. januára 2013 na rue Jenneval v Bruseli v duchu dôkazu lásky, jednoty a vzájomnej pomoci agapé. Slováci žijúci v Trentone a v jeho okolí (štát New Jersey) si slávnostnou sv. omšou v miestnom Kostole sv. Michala pripomenuli 10. výročie konania bohoslužieb v slovenskom jazyku.

Vyše 17 miliónov dolárov dostala Nadácia Andy Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku. Aukčný dom Christie´s usporiadal na newyorskom Manhattane dražbu 354 diel majstra pop-artu, pričom najvyššiu cenu dosiahla práca San Francisco Silverspot (za 1,26 milióna dolárov). Nemecko-slovenský kultúrny klub Frankfurt e.V. v spolupráci s Katholische Familienbildung organizuje  odborné kurzy Slovenčina pre všetkých (Slowakisch für Alle). Môžu sa na nich zúčastňovať deti od predškolského veku až po školákov do 15 rokov.

Republikový štatistický úrad Srbska zverejnil výsledky sčítania obyvateľstva, domácností a bytov, ktoré sa uskutočnilo v októbri 2011. Podľa najnovšieho sčítania v Srbsku žije v súčasnosti 52 750 Slovákov. V porovnaní so sčítaním pred desiatimi rokmi sa počet Slovákov v Srbsku zmenšil o 6 271, teda o niečo vyše 10 percent. Podľa nezávislého internetového občasníka Expat žije v Holandsku v súčasnosti 5 342 Slovákov a Čechov.

V Selenči pri príležitosti svetového dňa učiteľov udeľovali po prvýkrát Cenu Samuela Tešedíka zaslúžilým pedagogickým pracovníkom. Riaditeľka slovenskej základnej školy v Sarvaši Zuzana Medveďová si ju prebrala doma za prítomnosti žiakov a pedagógov jej školy. V Radisson Palais Hotel vo Viedni sa 19. januára 2013 konal 15. Ples viedenských Slovákov. Prezident SR pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenania aj dvom Slovákom žijúcim v zahraničí. Radom Bieleho dvojkríža III. triedy vyznamenal Ľudomíra Molitorisa za jeho činnosť v prospech slovenskej menšiny v Poľsku a Pribinovým krížom II. triedy  za vklad do oblasti slovenskej kultúry dielo a prácu umeleckého sklára Jána Zoričáka, žijúceho vo Francúzsku.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.