Liberálne médiá vnucujú gýč


BelousovovaAnna Belousovová: Byť národný znamená byť za niečo, nie proti niečomu

Liberálne médiá vnucujú gýč

Zhováral sa Ivan BROŽÍK – Foto: archív SNN

S odstupom času sa v rozhovore s Annou Belousovovou vraciame k minulým parlamentným voľbám, v ktorých okolo pol percenta chýbalo „národným silám“, aby prešli volebným limitom, ale dotkneme sa aj iných nezodpovedaných otázok, háklivých či pálčivých tém.

Aké dôsledky má volebný neúspech národniarov pre Slovensko?

Už vtedy som povedala, že to bude mať určite očistný vplyv. Vždy sa k lepšej ceste dostávame ťažko po tej horšej. To, čo sa darí ľahko, to je – ako vravievala moja babička – od zlého. To, čo ide ťažko, nás vedie k dobrému. Niektorí hovoria, že ja som bola príčina, že ja som samu seba odniekiaľ vyhodila... Nie, naopak, ja už som sa viackrát pokorila. Viete, ako som sa zachovala, keď Slovensku hrozila tretia Dzurindova vláda. Veď tieto jeho vlády rozpredávali strategické podniky. Čo nám tu zostalo? Skoro nič. Už len vodu predať. Ak si niekto, kto politiku vníma ako cestu k nabaleniu sa, nalepí na čelo, že je národný, myslí, že ho budem podporovať a nebodaj aj pre neho uhýbať z vlastnej cesty – tak to nie!

● Prečo sa podľa vás, keď sa na Slovensku povie národný, národne orientovaný alebo národné sily, okamžite takéto vyjadrenie vníma ako niečo rasistické, fašistické, nedemokratické.

BelousovovouJe to preto, lebo nás tak poznačila naša história. Od Slovenského štátu, ktorý si nevieme poriadne z pohľadu histórie pomenovať, či už bol taký alebo onaký, ale bol. Niektorí sa tvária, akože nebol, iní sa zas bijú do pŕs, že bol a aký... My nie sme vyrovnaní so svojou minulosťou. Možno aj preto, že síce sme starý národ, ale s mladou štátnosťou. Tie naše detské krôčiky si ešte len musíme odchodiť. Potom je to aj preto, že je tu istý zreteľný úmysel, zámer pojmami ako fašistický a rasistický pošpiniť význam slova národný. S tým sa však bude dať vyrovnať. Horšie a viac však pojmu „národný“ uškodilo to, čo sa tu dialo za uplynulých dvadsať rokov. Veď čo všetko niektorí dokázali schovať za národnú politiku!?

Teda nie je na príčine iba pravicový liberalizmus.

To, ako všetko, čo súvisí s národom, vnímajú pravicoví liberáli, je úplne normálne. Nenormálne by bolo, keby chválili národne orientované sily. Veď ja ich zas považujem za nenormálnych. Hodnoty, ktoré oni presadzujú, sú totiž choré.

● Lenže váš názor je v spoločnosti vnímaný ako extrémistický, kým ich názor ako patričný a zodpovedajúci modernej demokracii...

Viete, ale najskôr – naša spoločnosť, celá spoločnosť, to nie je len Bratislava. Ja som nestratila kontakt s ľuďmi, ktorí žijú v iných regiónoch. Tým bratislavským liberálom kryjú chrbát a ponúkajú svoje tváre mnohé známe osobnosti, ktoré majú tie isté hodnoty. Mnohé z nich sú však vyšinuté.

Je tu viac varovných signálov – devastuje sa jazyk, posmechuje sa folklór, odmietajú sa zvyky, tradície...

Čítala som pekný rozhovor s dnes už „starým“ športovým komentátorom, pánom Karolom Polákom. Aj on povedal – doba je taká! Celebritami sú dnes ľudia, za ktorými nie sú nijaké pracovné úspechy a neraz dokonca ani vzdelanie. Sú len, ako sa vraví, „rozkrútení“. A trend u nás určujú liberálne médiá. Aj módu, to, čo je módne. A často nám v mene toho vnucujú gýč. Ale ony sú v menšine. A k slovenčine? Ak si ju uchovali naši krajania, ktorí už stáročia žijú po všetkých kontinentoch, určite aj my ju ochránime. Čo robí národ národom? Držali sme sa vždy „Boha“. Tým myslím nie v zmysle náboženskom, ale to, že sme rešpektovali určité hodnoty. Ak sa tohto nespustíme, potom aj slovenčinu, aj národ ochránime.

● Aký predpokladáte vývoj v prostredí národných síl na Slovensku?

Teraz žijeme čas očisty. Aj v parlamente raz opäť budú tieto sily. To sa jednoducho nedá inak. Ale – budú to čisté, očistené národné sily. Už by tam nemali byť ľudia, ktorí si cez národnú politiku budú napchávať vlastné vrecká. Národné sily to sú aj mnohé spoločenské organizácie.

Aj Matica slovenská...

Áno, aj. Ale – pri všetkej úcte a s vďakou jej tisíckam radových členov za to, čo robia, všimol by si niekto okrem nich na Slovensku, ak by Matica dnes zanikla? Je v takom stave, že ju nevidno a nepočuť. Lenže jej obroda je na nej samej. Nech sa vráti k sile a odkazu Vladimíra Mináča. Takúto očistu ešte neuskutočnila. Dávam však nádej mladým matičiarom, ktorí sa činia a zadarmo – to, čo robia, robia so srdcom a s nadšením. Aj tak tu bude čoskoro rozhodovať generácia dnešných tridsiatnikov, štyridsiatnikov, ktorí chcú žiť život normálnych ľudí. A nie pod oligarchami a politickými klanmi.

● Prečo ste vôbec v rozhovore doteraz nespomenuli Maďarov?

A načo? Má sa národný rovnať – protimaďarský? To je hlúposť, ja nie som proti nikomu. Byť národný znamená byť „za“.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.