Ozvena explózií a výstrelov


POZNÁMKA

Ozvena explózií a výstrelov

Ivan BROŽÍK

Následky výbuchu bomby nastraženej teroristami v Bostone boli, sú a budú tragédiou. To je mravný imperatív civilizovaného ľudstva. Keď však v Rusku šialenec na ulici postrieľa niekoľko ľudí, vrátane detí? To je čo? Nuž, podľa teritoriálnej slepoty našich médií nič. Pretože teraz je dôležité iba to, čo sa deje v USA.

Tak ako pred dvadsiatimi a niečo rokmi bolo dôležité iba to, čo sa dialo v ZSSR. Keby to nebolo smutné, pripomínalo by to vtip o Záhorákovi, ktorý omylom mával na letiaci Pershing mysliac si, že pozdravuje v rozlete nejakú SS-20. Americký Pershing a „ruskú“ SS-20. Jednostrannosť mediálneho videnia súčasných zahraničných reálií dosiahla u nás nechutné rozmery. Môžeme špekulovať, či je to nekvalitnou ponukou tlače, rozhlasu a televízií, či je to nedostatočnou kvalifikáciou a danosťami „žurnalistov“ alebo je to iba hlúposťou tých, ktorí rozhodujú u nás na Slovensku o skladbe informácií v ich ponuke nám čitateľom, divákom či poslucháčom. Postrieľaní civilisti na uliciach súčasného Ruska sú totiž rovnakou tragédiou ako obete v Bostone. Tragédia nemôže byť predsa väčšia, menšia, americká či ruská. Ak by sme ju – s výnimkou tej literárnej Dreiserovej – takto prívlastkami ovenčili, prestala by byť tým, čím je, a stala by sa predávaným tovarom. A zrejme o to tu ide. Predať nám čo najviac „tovaru“ v podobe smrti, krvi, zabíjania, oháňajúc sa vznešenými heslami a skloňujúc slovo tragédia. Nesmierne nekvalitný tovar máme v takejto masovej a masmediálnej ponuke. Tovar, ktorý je výkričníkom mravnej biedy. Dôležité a nesmierne vážne je, že mlčia odborníci. Síce väčšina z nich bola umlčaná celkom zámerne, ale stále tu máme akési vraj reprezentatívne inštitúcie, ktoré sa vcelku často vyjadrujú k ponuke našich médií, jej podobám, stvárneniu, ale aj k ich videniu sveta blízko i ďaleko od nás. Pretože ak by smútok nad udalosťami v Bostone nebol falošný, taký akurát pre kamery a manipulované city, potom by bol rovnaký, keď sa stane nejaká ľudská hrôza kdekoľvek vo svete. V Afrike je na dennom poriadku, v kaukazských republikách takisto. Ale to nás predsa nemôže zaujímať. Nie je to z Ameriky. Je to málo americké, je to o ničom. A vlastne – práve takáto spravodajská ponuka je. O ničom.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.