Profilácia klientov, kurzy a iné novoty


nezamestnanostRozsiahle zmeny na úradoch práce sa nedotknú len nezamestnaných

Profilácia klientov, kurzy a iné novoty

Ľudovít KUSAL – Ilustračné foto: archív SNN - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

 Úrady práce, ich zamestnanci i klienti z radov nezamestnaných fungujú od mája podľa nových pravidiel. Tie priniesla novela zákona o službách zamestnanosti. Medzi hlavné zmeny, ktoré budú mať pozitívny dosah na klientov, patrí napríklad zníženie administratívnej zaťaženosti na úradoch práce. Nezamestnaní budú chodiť na úrady oveľa zriedkavejšie a nepravidelnejšie ako dosiaľ.

Aké ďalšie zmeny čakajú nezamestnaných už od tohto mesiaca? Prinášame ich stručný prehľad. Kým doteraz musel každý uchádzač o zamestnanie minimálne raz mesačne navštíviť úrad práce a svojho sprostredkovateľa, po novom to už tak nebude.

KONTAKT S ÚRADMI

Pracovník úradu individuálne posúdi, aké časté návštevy sú potrebné. Takže možno budete chodiť na úrad raz za dva mesiace či aj dvakrát za mesiac. Úrad bude pristupovať individuálne ku každému klientovi na základe takzvanej profilácie klientov. Ako nedávno uviedol Marián Valentovič, riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ústredie sa bude snažiť analyzovať situáciu každého jedného nezamestnaného, aby sa zistila jeho skutočná uplatniteľnosť na trhu práce, s akým príspevkom by ho štát vedel dostať na trh práce a podobne. Úrady práce uchádzačov o zamestnanie budú deliť na základe ich reálnej snahy získať prácu. „Menej aktívnych klientov sa budeme snažiť aktivovať, zapájať do rôznych činností,“ uviedol Valentovič.

  MIERNE ZLEPŠENIE

nezamestnanosť 2Evidovaní nezamestnaní si budú môcť aj naďalej privyrobiť prácou na dohodu. Zmena je však v tom, že kým doteraz ste mohli mesačne zarobiť 143,40 eura, od mája to bude mierne viac, teda 75 percent sumy životného minima, teda 146 eur. Pozor však, o práci na dohodu musíte informovať pracovníka úradu práce a táto suma podlieha odvodovému zaťaženiu. V čistom si tak mesačne budete môcť prilepšiť o zhruba 130 eur. Doteraz sa evidovaní nezamestnaní mohli zúčastniť len na kurze, ktorý organizoval úrad práce. Od mája už budú môcť úrady práce zaplatiť aj kurz, ktorý vám pomôže uplatniť sa na trhu práce a zabezpečíte si ho vy. Cena takéhoto kurzu bude môcť byť až do 600 eur.

„Ak si uchádzač o zamestnanie nájde miesto, no zamestnávateľ prijatie podmieňuje rekvalifikáciou alebo kurzom a úrad práce v danej chvíli takýto kurz neorganizuje, tak po dohode s kontaktným poradcom na úrade práce si môže uchádzač takýto kurz nájsť v ponuke spoločností akreditovaných ministerstvom školstva a keď potvrdí reálnosť získania pracovného miesta, úrad mu môže takýto kurz preplatiť až do výšky 600 eur,“ spresnil Valentovič. Tieto peniaze budú preplácané z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu. Najčastejšie využívanými kurzami je kurz opatrovateľstva, kurz pred začatím podnikania, ale aj kurzy zvárania, SBS a podobne. Od mája sa takto budú môcť preplácať aj regionálne kurzy, ktoré môžu byť adresnejšie šité na mieru potrebám daného regiónu.

SCHVAĽOVANIE PRÍSPEVKOV

Dnes má uchádzač o prácu nárok na väčšinu príspevkov až po splnení podmienok. Pre ich racionálnejšie udeľovanie bude niektoré z nich, napríklad na podnikanie či absolventskú prax, schvaľovať komisia. Niektoré, ako napríklad príspevok na dochádzku za prácou, nebudú podliehať schvaľovaniu. Podľa Valentoviča ide o zámer, ktorý bude pomáhať adresnejšie pomáhať tým, ktorí pomoc reálne potrebujú.

Absolventská prax bola dosiaľ možná pre každého, kto bol vo veku do 26 rokov. Od mája bude určená len pre tých, ktorí práve ukončili školu a sú vo veku do 26 rokov. Ak už pracovali, tak nemohli mať pravidelne platené zamestnanie viac ako 6 mesiacov po sebe. Prax budú adepti vykonávať podľa dosiahnutého vzdelania vo vyštudovanej oblasti. Príspevok, ktorý dostanú, bude vo výške 65 percent životného minima (124,53 eura).

PRÍSPEVOK NA PODNIKANIE

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť už nebude právne nárokovateľný, ale bude podliehať schváleniu. Ide o príspevok, ktorý v tomto súbore májových úprav podmienok úradov práce prešiel najvýraznejšími zmenami. Je to príspevok určený na rozbehnutie podnikania pre tých, ktorí boli v evidencii úradov práce aspoň tri mesiace. Ak bol záujemca predtým živnostník a prišiel do evidencie uchádzačov o zamestnanie, musí byť v tejto evidencii aspoň 12 mesiacov.

„Zabráni sa tým prípadom, keď podnikateľ, ktorý chcel príspevok, jednoducho sa nahlásil do evidencie a potom ho automaticky po splnení požiadaviek získal. Takýmto špekuláciám sa tým zabráni,“ vysvetlil Valentovič. Kým doteraz bol tento príspevok vyplácaný jednorazovo, po novom ho rozdelia na dve časti. Predlžuje sa aj čas, počas ktorého sa bude záujemca musieť podnikaniu venovať, doteraz to boli dva roky, od mája to budú tri.

Výška príspevku

Bratislavský kraj: 2 643,10 eura

Kraje s nižšou alebo rovnakou nezamestnanosťou ako priemer: 3 171,72 eura

Kraje s vyššou nezamestnanosťou ako priemer SR: 4 228,96 eura

(Výška príspevku sa bude upravovať v závislosti od výšky priemernej mzdy)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.