Lipšicova snaha len v štádiu pokusu


Lipšic odchádzaBývalý podpredseda KDH chce vytvoriť novú víziu pre pravicu

Jozef HAJSTER

  • „Pravica je v troskách,“ uviedol Daniel Lipšic, keď ohlasoval svoj odchod z KDH. Skutočnosťou sa stalo to, čo sa črtalo už v čase odchodu skupiny okolo Vladimíra Palka. Lipšic je sklamaný nielen stavom, v akom sa nachádza KDH, ale aj celá stredo-pravá strana politického spektra. Povzbudený bol tým, že v parlamentných voľbách získal viac preferenčných krúžkov ako predseda hnutia Ján Figeľ.

Hoci bol rozdiel „len“ 633, už samotný fakt, že bol, interpretoval ako oprávnenie kandidovať na post predsedu. Po parlamentných voľbách sa netajil svojím veľkým sklamaním z toho, že KDH nedokázalo vo voľbách pritiahnuť bývalých voličov SDKÚ a SaS a získalo len svojich „tradičných“ 8,9 percenta.

  • PREHRA S FIGEĽOM

Očakávaný dvojciferný zisk, ktorý pre KDH naznačovali predvolebné prieskumy verejnej mienky, sa nepodarilo dosiahnuť, takže predvolebné spory po nich prepukli znova. „SDKÚ, SaS a Most – Híd stratili v týchto voľbách 420 tisíc voličov. KDH sa ich výrazne nepodarilo získať,“ zdôraznil. Očakávalo sa oznámenie o rozhodnutí, či bude kandidovať na post predsedu KDH. Namiesto toho ohlásil odchod. Nebolo to výsledkom ničoho iného ako toho, že videl, ak by kandidoval, tak by súboj s doterajším predsedom Jánom Figeľom prehral. Lebo staré vedenie KDH držalo stranícke opraty pevne v rukách. V tejto situácii sa rozhodol vyhnúť ponižujúcej porážke. Aj keď mu teraz niektorí jeho prívrženci vyčítajú, že nevydržal do konca.

Pravdu má zrejme Radoslav Procházka v tom, že Lipšicova „nová vízia“ pre pravicu a nová strana „má zmysel, ak nahradí tie existujúce, a nie ak bude pôsobiť popri nich“. „Myslím, že aj v tom lepšom prípade sa im môže podariť to druhé,“ uviedol. Lipšicova vízia by mala byť určená „pre slušných ľudí“, pod čím treba rozumieť predovšetkým dôsledný a razantný rozchod s tým, čo bolo opísané v Gorile. Za dôležitú však možno považovať poznámku Jany Žitňanskej, že by to mala byť vízia „pre náročných voličov“, teda tých, ktorí sa považujú za pravicovú elitu.

  • VÝZVA PRE PRAVICU

Ak by Lipšic nejakú vízia predsa len vytvoril, bola by nepochybne výzvou pre všetky stredo-pravé strany, najmä  však pre KDH a skompromitovanú SDKÚ, ktorá voľbou nového vedenia a odstavením Dzurindu a Mikloša urobila prvý krok k očiste. Ospravedlnenie sa za pád Radičovej vlády bol druhý. Na preferenciách sa to však zatiaľ pozitívne neprejavilo.

Pre mnohých bolo prekvapením, že Lipšic neohlásil vznik novej strany, čo v takýchto prípadoch býva na Slovensku obvyklé. Jeho postup je preto z tohto hľadiska novinkou. Bolo to východisko z núdze, pretože v čase odchodu z KDH nemal okrem Žitňanskej k dispozícii žiadne personálne „hrozienka“ z iných strán či dostatok schopných stúpencov. Dokonca nezískal ani spolustraníka Radoslava Procházku, s ktorým tvorili v KDH  spolu so Žitňanskou rebelantskú trojicu. Hlavnou akvizíciou mala byť bývalá premiérka Iveta Radičová. Tá jeho ponuku odmietla. Teraz ich tím ako ekonomický poradca doplnil bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a člen predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne ekonóm Martin Barto, ktorý bol nominantom za KDH. Či však bude posilou, ukáže až čas.

  • VEĽKÁ NEZNÁMA

Ohlásená vízia je zatiaľ len v štádiu pokusu. Nie je vylúčené, že z toho nakoniec bude len hókus-pókus. Ak by sa mu však predsa len podarilo niečo vytvoriť, ostatné stredo-pravé strany budú musieť na jeho iniciatívu pochopiteľne reagovať. Zatiaľ však nie je na čo.

Veľkou neznámou je, čo konkrétne bude obsahom Lipšicovej vízie. Pretože deklarovanie, že by mala osloviť „slušných ľudí“, je len všeobecná fráza. Síce pekná, no málo na to, aby tým oslovil voličov. Navyše snahy o vyššiu transparentnosť a očistu verejného života majú viac či menej vo svojom portfóliu aj iné strany. Na jeseň ohlásil predstavenie veľkého antikorupčného programu vlády minister vnútra Robert Kaliňák. Témou, ktorou by sa však mohol Lipšic podoprieť, je reforma volebného systému, lebo existujúce parlamentné strany sa budú zdráhať urobiť radikálnejší rez. Jeho prednosťou by mohla byť razancia a dôslednosť. Často však reaguje unáhlene.

Platí však, že ak chce pozbierať a pozliepať trosky pravice, musí najskôr on sám niečo vytvoriť. Preto, aby sa mu to podarilo, musí ešte veľmi veľa urobiť, vrátane vytvorenia novej strany, jej personálneho vybudovania a finančného zabezpečenia. Až potom sa ukáže, či je schopný vytvoriť aspoň ďalšiu víziu pre pravicu. Spýtajme sa otvorene: Má nato...?



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.