Matica pri Mohyle Štefánika


štefánik m.r.Na matičnej akcii sa zúčastnil prezident aj minister obrany

Matica slovenská zorganizovala pietnu spomienku pri Mohyle M.R.Štefánika pri Bratislave. Z monitoringu médii publikujeme konkrétnejšie informácie. Pôvodný materiál uverejníme čo najskôr.


Výročie M.R. Štefánika

(04.05.2012; Šport; s. 25; ‑)

Spomienkové slávnosti pri príležitosti 93. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika boli včera večer v Košariskách a na Bradle. Cez deň sa konalo aj pietne stretnutie v Ivanke pri Dunaji (na snímke), ktoré tradične organizuje Matica slovenská. Prítomný bol aj prezident Ivan Gašparovič a minister obrany Martin Glváč. Dnes od 19. h bude spomienka pri pamätníku v areáli Eurovea v Bratislave.

štefánik m.r.Na pietnej spomienke vzdali hold M. R. Štefánikovi

(03.05.2012; www.teraz.sk; s. ‑; TASR)

Milan Rastislav Štefánik patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenských dejín, ktorého meno je spájané najmä so vznikom Česko‑slovenskej republiky v roku 1918 po rozpade Rakúska‑Uhorska. Ivanka pri Dunaji 3. mája (TASR) ‑ Na pietnej spomienke pri Mohyle v Ivanke pri Dunaji sa v predvečer tragického skonu Milana Rastislava Štefánika stretli účastníci 22. ročníka vlastivednej pochôdzky, ktorú tradične organizuje Matica slovenská.

Pochôdzka južným Slovenskom sa začala v Šamoríne, pokračovala cez Dunajskú Lužnú a vyvrcholila pietnym kladením vencov pri Mohyle. Zúčastnili sa na nej žiaci zo základných škôl, predstavitelia obecných a regionálnych samospráv, zástupcovia Matice slovenskej, predstavitelia talianskej a francúzskej ambasády, ako aj vojenskí veteráni. Prítomný bol aj prezident SR Ivan Gašparovič a minister obrany Martin Glváč.

Minister Glváč vo svojom príhovore pri Mohyle vyzdvihol osobnosť M. R. Štefánika ako významného astronóma, politika, generála francúzskej armády, zakladateľa československého štátu a prvého československého ministra vojny. K prítomným sa prihovorili aj vedúci Kancelárie prezidenta SR Milan Čič, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Milan Rastislav Štefánik patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenských dejín, ktorého meno je spájané najmä so vznikom Česko‑slovenskej republiky v roku 1918 po rozpade Rakúska‑Uhorska. Pri svojom prvom návrate do oslobodenej vlasti tragicky zahynul pri leteckom nešťastí neďaleko obce Ivanka pri Dunaji.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.