Matica slovenská si uctila veteránov


logo-maticaVŠIMLI SME SI

Text: (mab)

Prvá svetová vojna sa skočila podpísaním prímeria vo francúzskom Compiègne 11. novembra 1918. Vojnové hrôzy zostali tak hlboko vryté do povedomia ľudí, že bezprostredne po jej skončení bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov. V tento deň si na celom svete pripomíname hrdinstvo tých, ktorí padli na bojiskách svetových vojen a vo všetkých vojnových konfliktoch 20. storočia za slobodu a mier.

Jediným bratislavským cintorínom, na ktorom sú pochovaní vojaci padlí v prvej svetovej vojne, je cintorín v Kopčanoch, neďaleko rakúskych hraníc. Na Deň vojnových veteránov sa tam zišli všetci, ktorí si chceli pripomenúť obete tejto prvej celosvetovej kataklizmy. Úvodný prejav mal náčelník generálneho štábu Armády Slovenskej republiky generálporučík Peter Vojtek. Zdôraznil, že pripomínať si obete vojnových konfliktov je dôležité, aby sa ľudstvo vyvarovalo ďalších krviprelievaní. Prejavom si uctil pamiatku padlých vojakov aj primátor mesta Bratislavy Milan Ftáčnik. Prítomných zaujali najmä jeho slová o historickej pamäti Slovenska a o nutnosti zachovávať ju nielen v celosvetovom, ale aj v národnom meradle.

Na slávnosti sa zúčastnila i delegácia Matice slovenskej, vedená jej predsedom Mariánom Tkáčom, ktorá položila veniec k centrálnemu pamätníku na cintoríne. „Cítili sme povinnosť uctiť si v mene Matice slovenskej pamiatku slovenských vojakov, ktorí položili svoje životy na bojiskách prvej svetovej vojny a ktorých obete stáli za vznikom našej ťažko vybojovanej štátnosti,“ povedal nám Marián Tkáč bezprostredne po slávnostnom akte. Je len smutným svedectvom dnešnej doby, že tento významný deň komerčné a verejnoprávne médiá takmer úplne odignorovali a slová o historickej pamäti tak nadobudli zvláštny kontext.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.