Paralelný svet Józsefa Berényiho


turul štvorecČO INÍ NEPÍŠU

Ján ČERNÝ

Predstavme si, že by existovali paralelné svety a že by sme vedeli vytvárať mosty medzi naším vesmírom a susednými paralelnými vesmírmi. Mohli by sme nahliadnuť, ako to u „susedov“ vyzerá. Nie je to taká fantastická myšlienka, akou sa na prvý pohľad zdá byť! Súčasná fyzika napriek tomu, že sa vzletným pomenovaniam ako paralelné svety vyhýba, ich pozná. Oblasť vedy, ktorá sa nimi zaoberá, kvantová teória, je najúspešnejšou fyzikálnou teóriou vôbec.

Vesmír ako celok môže existovať vo viacerých verziách súčasne, a teda je len prirodzené očakávať, že tieto iné vesmíry sa s väčšou či menšou pravdepodobnosťou „odohrávajú“ paralelne popri našom vesmíre! Autorom fantastických románov teda nič nebráni v tom, aby ďalej chovali viac či menej priateľských mimozemšťanov v paralelných dimenziách.

Predseda etnickej SMK József Berényi si už dávno vytvoril svoje paralelné svety. Nielen tým, že ako občan jedného štátu provokatívne a celkom zbytočne požiadal o občianstvo iného štátu, teda sa stal „dvojobčanom“, ale aj tým, že v rámci medzinárodnej diplomacie má tiež svoj tieňový, iný svet. Ako podlý žiačik, ktorý beží do zborovne žalovať vždy, keď sa mu z jeho malého zakomplexovaného pohľadu deje krivda, uteká Berényi raz do Bruselu, inokedy do Štrasburgu, najčastejšie však do Budapešti k Orbánovi, tamojšiemu predsedovi vlády. V tejto svojej paralelnej diplomacii diktuje, čo tam proti tomu zlému Slovensku a jeho zlej vláde majú robiť, ako s nimi komunikovať, o čom sa rozprávať a o čom nie. Možno si aj uvedomuje, ako príšerne sa strápňuje, možno to robí zámerne s cieľom, aby bol ešte viac vysmievaný a odsudzovaný. Veď preto v maďarskej etnickej politike predsa ide. O vzbudenie dojmu, ako sú slovenskí Maďari na Slovensku utláčaní a nenávidení. To je však pravda iba v paralelnom politickom svete Józsefa Berényiho a jeho straníckych súdruhov. V reálnom živote je všetko inak.


 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.